Kara lahana nerede yetişir?

Bahçesi olmayan kişiler süs saksılarında kara lahana yetiştirebilir. Altı tabaklı saksılar kullanılabilmektedir. Saksının büyüklüğüne...

 

Ekim ve şubat ayları arasında yetişen kara lahana yaprakları yeşil renkli olan bir lahana türüdür. Türkiyede kara lahana bitkisinin yetiştiği illerin başında Ordu, Trabzon, Düzce, Artvin gelir. Kara lahana Kasım, Aralık, Ocak, Şubat ve Mart gibi aylarda bolca üretilir. B, C, E ve A vitaminlerini bulundurmasının yanında ek olarak kükürt, bakır, demir, potasyum, magnezyum, kalsiyum minerallerini de içermektedir.

Bahçesi olmayan kişiler süs saksılarında kara lahana yetiştirebilir. Altı tabaklı saksılar kullanılabilmektedir. Saksının büyüklüğüne göre 2-3 cm yüksekliğinde çakıl taşları konulmalıdır. Daha sonrasında çakış taşlarının üstüne toprak eklenmelidir. Bu toprak yalnızca torf yahut toprak ve torf karışımı olabilir. Devamında suda bekletilen tohum ekilebilir. Tohum üstünde azami 1 cm yüksekliğinde toprak olmalıdır.

Evlerinde ufak bahçesi olanların yapması gerekli olan öncelikli iş ekim yapılacak toprağı yabancı otlardan temizlemesi gerektiğidir. Toprağın havalandırılması gelişimi için önemli kabul edilen bir faktördür. Havalandırılmış toprağı 6 veyahut 7 bütün gün bekletince ekim yapılabilmektedir. Ekim yapmadan önce kara lahana tohumlarını suda bekletmek çimlenmesi ve gelişimi için yararlı olabilecektir. Tohumları havalandırılmış toprağa ektikten sonra düzenli bir şekilde nemli tutulması gerekmektedir.

Kara Lahana Hangi İklim ve Sıcaklıklarda Yetişmelidir?

 

Toprak seçiciliği yoktur. pH değeri 6-6,5 olan topraklar kara lahana yetiştiriciliği için çok uygundur. Ek olarak organik besin maddelerince zengin killi, tınlı yahut milli topraklarda yetişmeleri ile başarılı sonuçlar alınmıştır.

Serin iklimi severler.

Toprağın suyu tutma kapasitesi yüksek olmalıdır.

Asitli topraklar tercih edilmemelidir.

Benzer toprakta birkaç kez yetiştirilmemelidir. Muhakkak münavebe yapılmalıdır.

Yetişmesi için gereken optimum sıcaklık 15-20°C’dir.

Kara lahana yetiştirmek için tarım arazisi bulunmayan insanların evde de yetiştirmeleri mümkündür. Münasip sıcaklık, hava, nem, toprak koşulları sağlanmış olması yeterlidir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Lahana nerede yetişir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?