Ayva bebeklere nasıl yedirilir?

Yarım ayva küçükçe doğranır. Bir kaba konulan ayvanın üstünü örtecek kadar su eklenmektedir. Haşlanan ayvanın içine zencefil, tarçın ...

 

Gülgiller ailesine ait bir meyve olan ayva sonbahar ve ekim ve şubat ayları arasında sıkça tüketilir. Meyvesi iri ve sarı renge sahip olan ayva gayet faydalı bir besindir. Bu sebep ile bebeklerin tüketebileceği meyveler arasıdan yer bulur  Ayva meyvesinin tadı yetiştirildiği yöreye göre değişkenlik gösterse de içeriğinde yer alan vitamin ve mineral vesilesiyle sağlığa sunduğu yararlar değişmez. Ayva içerisinde bol ölçüde A, B2 ve C vitaminini barındırır. Ek olarak protein, bakır, demir ve potosyum içeren ayvanın etli meyve kısmı antioksidan etkiye sahiptir. Ayva çocuklarda büyümeyi ve gelişmeyi pozitif yönde etkileyen bir besindir. Meyve kalp, akciğer, mide ve sinir sistemi üstünde yararlıdır. Bilhassa mide ve bağırsağı zararlı mikroplardan korur. 

Malzemeler

Yarım çay kaşığı toz zencefil

1 tatlı kaşığı pekmez

Yarım ayva

Yarım çay kaşığı tarçın

Yapılışı

Yarım ayva küçükçe doğranır. Bir kaba konulan ayvanın üstünü örtecek kadar su eklenmektedir. Haşlanan ayvanın içine zencefil, tarçın ve pekmez eklenir. Daha sonrasında blenderdan geçirilerek bebeğe yedirilir. Eğer bebekte boğaz ağrısı var ise tarifin daha sıvı biçimde hazırlanması önerilir. Bu tarif içinde zencefil bulunmuş olduğu için bebeklere 8. aydan başlayarak yedirilebilir. 

Ayva Bebeğe Ne Zaman Yedirilir?

Bebeklerin besinleri yiyebilmesi için doğru zamanlar vardır. Bu zamanlar besinlerin yapısına göre değişiklik göstermektedir. Ayva bebeklere 6. aydan başlayarak gönül rahatlığı ile yedirilebilir.

 

Ayva mevsiminde, taze ve organik olarak tüketilmelidir. Bebeklere püre olarak yedirilebileceği gibi suyu sıkılarak da içirilebilir. Ayva püresi yaparken kullanılacak rendenin cam olması meyvenin besin değerini yitirmemesi açısından önemlidir. Meyvenin gaz yapma ihtimaline karşın az suyla pişirilmesi veyahut buharda haşlanması önerilmektedir. Bu biçimde tüketilen ayvanında sindirimi de daha kolay olur. Ayva bebeklere kahvaltıda reçeli yapılarak da yedirilebilir. Bunu yapmak için içine atılan şekerin miktarı düşürülmelidir.  Ayva kış zamanı bebeklerde meydana gelen grip sorununa karşı da hayli yarar sağlar. Bunu yapmak için ayva ile yapılan tarif vardır.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Çilek bebeklere nasıl yedirilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?