Aşure nasıl saklanır?

Aşurenizi ocaktan aldıktan sonra soğumasını beklemeden buzdolabına koymamalısınız. Eğer sıcak haliyle dolaba koyarsanız, aşure ekşiye...

 

Binlerce senelik bir geçmişe sahip olan ve özel olarak Ortadoğu'da her milletin içine kendinden bir şeyler kattığı aşure tatlısı, ocaktan yeni indirildiğindeki sıcak haliyle tüketilse de, kalan aşure de atılmaz ve saklanarak uzun zaman daha damakları şenlendirir. İçerdiği tür tür gıda ürünüyle açıkça bir renk ve lezzet cümbüşü olan aşureyi saklarken ise dikkat göstermeniz gerekenler şunlardır.

Soğumasını bekleyin

Aşurenizi ocaktan aldıktan sonra soğumasını beklemeden buzdolabına koymamalısınız. Eğer sıcak haliyle dolaba koyarsanız, aşure ekşiyecek ve ziyan olabilecektir. Aşureyi dolaba koyarken, eğer soğutup hemen tüketecekseniz, porsiyonlara bölerek ve üstünü istediğiniz malzemelerle süsleyerek küçük kaselere koyabilirsiniz. Birkaç gün sonra yemek istiyor iseniz da, ağzı kapalı bir saklama kabına koymanızda yarar var.

Derin dondurucuda

Derin dondurucuya koyacaksanız, doğru kap tercihi hayli önemlidir. Buzdolabı poşetine doldurmak ve saklama kabı kullanmak seçeneklerini göz önünde bulundurabilirsiniz. Saklama kabına koymak, aşurenin malzeme bütünlüğünü korumak bakımından daha sapğlıklı sonuçlar verse de, eğer derin dondurucunuzda yer sıkıntınız var ise, buzdolabı poşetini tercih etmelisiniz. Buzdolabı poşetlerinin ağzını  sıkıca kapatmadan önce, içerisinde hava kalıp kalmadığını kontrol edin. En sağlıklı dondurma işlemi için, poşette hava kalmaması gerekir.

Derin dondurucuda beklettiğiniz aşureyi, yemeden minimum 6 saat önce buzdolabının normal bölmesine koyun. Buzu çözünen aşurenizi daha sonrasında, üzerine kuruyemiş, kuru meyveler ve nar taneleriyle süsleyerek ister soğuk, ister iseniz de ısıtarak tüketebilirsiniz.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Keçiboynuzu pekmezi nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?