Armut konservesi nasıl yapılır?

 Armutlar soyulup ikiye ayrıldıktan sonra kesilen tarafları kavanozun dibine gelecek halde hiçbir işlem uygulanmadan yerleştirilir. S...

 

Sonbahar ve hassaten kış mevsimindeki aylarda tüketilen armutun mevsimi geçse bile konservesi yapılarak istenen zamanda tüketilebilmektedir.

2) Soğuk yöntemle doldurma

 Armutlar soyulup ikiye ayrıldıktan sonra kesilen tarafları kavanozun dibine gelecek halde hiçbir işlem uygulanmadan yerleştirilir. Sıcak şeker şurubu kavanozun üstünde 1-2 cm boşluk kalacak biçimde armutların üzerlerine gelecek gibi dökülür. Bu işlem sonrası kavanoz kapakları kapatılır ve kavanozların litresine bağlı olarak 25-30 dakika pastörize edilir.

Armut konservesi kavanozlara dolduruş biçimine bağlı olarak iki farklı yöntemle yapılabilmektedir.

Diğer armutların temizlenmesi kısmında bekleyen armutlarda kararma olmaması için limonlu suyun içinde beklemeye alınır. Eğer limon yoksa armutların bekletilmesi için şekerli suyu da alternatif olarak düşünülebilir.

Armut konservesi için ilk başta sonbaharda yetişen, biraz ham ve sert armutlar tercih edilmelidir. Bu tarz armutlar pazar, market yahut manavlarda kolaylıkla bulunabilir. Alınan armutların benzer büyüklükte olması görüntü güzelliği açısından önemlidir. İstenen tipte armutlar alınınca yıkanır. Armutların kabukları seçime bağlı olarak soyulur. Kabuklu meyvelerin vitaminlerinin çoğu kabuklarında olduğundan ötürü konserve yaparken armudun kabukları soyulmadan da kullanılabilmektedir. Ama genellikle armut kabukları soyulur ve meyve iki eşit parçaya ayrılır. Ayrılan parçalardaki çekirdeğin bulunmuş olduğu yerler temizlenir.

 

Armut konservesi yapımı için şeker şurubu yapılmaktadır. Şeker şurubu 1 ölçeğe bir ölçek gelecek halde hazırlanır. 1 bardak suya 1 bardak şeker konulur ve pişirilmeye bırakılır. Armut konservesinin hazırlanışındaki püf nokta şeker şurubunun kıvamıdır. Eğer şeker şurubu hafif veya orta kıvamda olursa konservenin tadı ve kokusu daha belli olabilecektir.

1) Sıcak yöntemle doldurma

 Armutlar seçilip yıkanınca istenen kıvamda kaynayan şeker şurubunun içine atılır ve armutlar şeker şurubuyla harmanlanır. Bu biçimde 1-2 dakika şurubun içinde armutlar bekletilir. Süzgeç kullanılarak armutlar şeker şurubunun içinden alınır ve kavanozların içine doldurulur. Hazırlanmış olan şeker şurubu sıcak bir biçimde, kavanozda 2-3 cm boşluk kalacak biçimde armutların üstüne dökülür. Kavanozların ağızları kapatılınca yarım kiloluk kavanozlar 20 dk, bir kiloluk kavanozlar 25 dakika pastörize edilir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Portakal konservesi nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?