Alez nasıl yıkanır?

Ek olarak alez silinerek de temizlenebilir. Bir nebze bulaşık deterjanıyla çitilenebilir. Böylelikle küçük lekelerde iyi sonuçlar sağ...

 

Yatağın üst bölümüne takılan ve gayesi yatağın kirlenmesini önlemek olan eşyaya alez denir. Çok kolay, ergonomik ve kullanışlıdır. Bilhassa kadınların vazgeçilmezidir.

Ek olarak alez silinerek de temizlenebilir. Bir nebze bulaşık deterjanıyla çitilenebilir. Böylelikle küçük lekelerde iyi sonuçlar sağlanmaktadır.

Kısaca alez, sağlıklı ve kullanılabilir bir üründür. Temizliği elde yıkanarak veya makinede yıkanarak yapılabilmektedir. Yıkamaya gerek duyulmadığında, lekenin bulunmuş olduğu bölüm bir nebze deterjanla çitilenmelidir. Alezin ütülenmesi sakıncalıdır. Bu neden ile ütülemeden ve sıkmadan kurutulmalıdır. Ek olarak alez yalnız olarak kullanılmamalı ve kesinlikle bir çarşaf üstüne serilerek uyunmalıdır. 

Küçük bebek sahipleri aleze çokça ihtiyaç duyarlar. Bebekler veya çocuklar yatağı çabucak kirletirler. Alez takılmadığında lekenin yataktan çıkması için saatlerce bile uğraşılabilir. Leke güçlü ve zor çıkan bir leke ise çıkarma işlemi saatlerce uzayabilir.

Alezin ütülenmesine gerek yoktur. Bir yüzü naylon kumaş, diğer yüzü pamuklu kumaş olan alez ütülenmemelidir. Yıkanıp temizlenen alez bir sonraki kullanıma kadar özenle saklanmalıdır.

Alez temizliği de gayet kolaydır. Alez kolayca makinede yıkanabilir. Düşük sıcaklıkta yıkanmalıdır. Elde yıkaması da yapılabilmektedir. Her iki yıkama çeşidi de tercih edilebilmektedir. Alez yıkanırken, yıkama talimatı muhakkak okunmalı ve talimata uyulmalıdır.

 

Alez elde yıkanmak istendiği zaman, ilk başta küçük yıkama  kabına konulur. Daha sonrasında üstüne ılık su dökülerek ıslatılır. Güzelce ıslatılıp yumuşatılan alezin üstüne bir nebze toz çamaşır deterjanı dökülür. Köpürtülerek yıkama işlemi gerçekleştirilir. Yine ılık suyla durulanır. Alez yıkanınca sıkılmamalıdır. En direkt güneş görmeyen rüzgarlı bir bölüme asılır. Suyunun kendi kendine süzülmesi ve kuruması beklenmelidir. Kurutma işleminden önce silkelendiği durumda alez kırışmayacaktır.

Alez yatak boyutuna göre çift kişilik veya tek kişilik olabilir. Alezin kumaşı yıkanabilir ve silinebilir yapıdadır. Nevresim gibi yatağın üstüne kolay bir biçimde geçirebilir. Alez  geçirildikten sonra ise muhakkak çarşaf serilmelidir. Direkt alez üstüne uyumak sakıncalıdır.

Alez takılarak kullanılan yataklar lekeden ve kirden korunmuş olurlar. Ek olarak alez yatağın eskime süresini de uzatır. Yani yatak normaldeki kullanımından daha uzun zaman kullanılmaktadır. Alez, yatağın üst yapısını koruyarak bunu gerçekleştirir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Ayna nasıl temizlenir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?