Keten nasıl yıkanır?

Keten kumaşları çamaşır makinesinde yıkarken en kısa programa ayarlayarak yıkamalısınız. Soğuk yahut ılık suda yıkayacağınız keten kı...

 

Keten, keten elyafından elde edilen özel kumaş çeşididir. Genelde bahar veya yaza özgü kıyafetlerde kullanılmaktadır. Takım elbiselerde sık tercih edilen bir kumaştır. Keten kumaş çeşidi, güneş ışınlarını direkt cilde ulaştırdığı için fazla güneşte yakan bir özelliği vardır. Erkeklere oranla kadınların daha sık tercih ettiği keten kumaş, buruşması sebebiyle sıkça şikayet alır. Fakat bu negatif özelliğine karşın tiril tiril bir yapıda oması tercih sebepleri arasındadır.

Keten kumaş nasıl yıkanmalıdır?

Keten kumaşları çamaşır makinesinde yıkarken en kısa programa ayarlayarak yıkamalısınız. Soğuk yahut ılık suda yıkayacağınız keten kıyafetleriniz sıkma programlarından negatif etkilenir. Şu nedenle sıkma yaptırmadan makineden çıkarmanız en sağlıklısıdır.

Kurutma programı uygulamadığınız keten kıyafetlerinizi askıya asarak güneş ışığında değil gölge bir yerde kurutabilirsiniz. Direkt güneş ışığının rengi ne olursa olsun bütün ketenlere zarar vereceğini unutmayın.

Keten kumaşlar yapısı itibarı ile narin kumaşlardır. Şu nedenle leke çıkarıcılarla müdahale sırasında zarar görebileceğinden lekelenmesinden olabildiği miktardai olabildiği ölçüde kaçınılmalıdır.

Benzer zamanda çamaşır makinesinin deterjan gözünü ağzına kadar doldurmak yerine olabildiği miktardai olabildiği ölçüde az deterjanla yıkamaya çalışın. Fazla deterjan kullanımı keten özellikli kıyafetlerinizin kısa ömürlü olmasına neden olur.

 

Çamaşır kurutma makinesinde kuruttuğunuz ketenlerinizi yine özelliklerine münasip olarak düşük ısıda ütüleyebilirsiniz.

Ek olarak ketenleri yıkarken muhakkak renklerine göre sınıflayarak çamaşır makinesine atmanız gerekmektedir. Krem rengi ketenleri bir seferde yıkayarak temizleyin, daha değişik renktekileri başka bir seferde yıkayın. Değişik renkteki keten özellikli kıyafetleri aynı süre içinde çamaşır makinesinde yıkarsanız renklerinin birbirini bozması riski meydana gelebilir.

Keten kıyafetlerinizi uygun biçimde yıkadıktan sonra çamaşır kurutma makinesinde kurutabilirsiniz. Fakat bu uygulamada “tamamen kuru yani dolap kuruluğu programını” seçmeyin. Onun yerine “ütü kuruluğu programını” seçerseniz keten kıyafetleriniz fazla yıpranmamış olur.

Çamaşır yumuşatıcı kullanmak istiyor iseniz yumuşatıcıyı seyrelterek kullanmanız önerilmektedir. Bu vesileyle koyu renkli ketenler üstünde bir leke kalmasına sebebiyet vermemiş olursunuz. Ek olarak ketenleri fazla yumuşatmak doku özelliklerine zarar verebilir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Mikrodalgada hangi kaplar kullanılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?