İç çamaşırın ömrü nasıl uzatılır?

İç çamaşırlara yoğun bir biçimde parfüm sıkmak da ömürlerini kısaltır. Elinizden geldiğince saf deterjan kokulu haliyle kullanmaya ça...

 

İç çamaşırlarının pek tez bir biçimde yıpranmasından genellikle şikayet edilir. Bu nedenle yatak odasındaki iç çamaşırı bölmesi en sık olarak yenilenir; çöp kovasına devamlı eskimiş ve yıpranmış iç çamaşırları atılır. Bu duurmdan kurtularak hem sağlıklı aynı zamanda daha hesaplı iç giyimin sırlarını öğrenmeye ne dersiniz?

İç çamaşırlara yoğun bir biçimde parfüm sıkmak da ömürlerini kısaltır. Elinizden geldiğince saf deterjan kokulu haliyle kullanmaya çalışarak normalden çok çok uzun ömürlü iç çamaşırlara sahip olabilirsiniz.

İç çamaşırlarınızı ütülüyorsanız ütüleme işlemini muhakkak buharlı ütüde yapmayınız. Buhar ayarı sıfıra indirilerek ütüleme işlemi yapılmalıdır. Lakin; iç çamaşırını ütüemek de ömrünü kısaltır. O nedenden dolayı iç çamaşırlarınızı kuruturken çok sıkmadan asıp kırışmasını önleyerek ütüsüz de kullanabilirsiniz.

İç çamaşırların uzun ömürlü olabilmesi için hepsinden önce yıkanma biçimi doğru olmalıdır. Yüksek ısıda ve ön yıkama ile beraber yıkanan iç çamaşırları pek hızlı bir biçimde yıpranır ve rengi solar. Bir de çamaşır deterjanı beyazlatıcı özelliği içeriyorsa ortalamanın çok çok üstündeki miktarlarda kimyevi maddeye sahiptir ve iç çamaşırları tabiri yerinde ise yok eder. Yüksek ısıya, fazla yıkama süresine ve aşırı ölçüde kimyasala maruz kalan iç çamaşırları doğal olarak çabucak kullanılamaz hale gelirler. Bundan dolayı iç çamaşırları ılık suda, ön yıkamasız ve olabildiği kadar sade bir çamaşır deterjanıyla yıkanmalıdır. Mümkün ise ılık suyla elinizde çitileyerek bebek kıyafetleri için özel üretilmiş asitsiz çamaşır deterjanlarıyla yıkamanız önerilir.

 

Yatak odanızda iç çamaşırlarınız için ayrılmış bir bölme olmalıdır. Diğer kıyafetlerinizle karışmayacak halde bu bölmenin kapağını açıp çokça havalandırarak iç çamaşırların bu biçimde uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz.

Doğru yıkama işleminin sonrasında iç çamaşırı doğru metodlarla kurutmak gerekmektedir. İç çamaşırınızı öğlen vakti güneşli bir havada kurutmayınız. Güneş ışınlarının en kuvvetli vurduğu bu vakitte iç çamaşırlar bu ışınlara dayanamaz ve birkaç kez benzer halde kurutulursa yırtılmaya başlayabilir. Şu nedenle öğleden sonra hafif rüzgarlı havalarda kurumaya bırakabilirsiniz. İç çamaşırların gölgede kurumasında hiçbir sakınca yoktur. Tersine ömrünü uzatıcı önemli püf noktalarından biridir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Doğal yağlarla cilt bakımı nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?