Bebek kıyafetleri nasıl yıkanır?

Bebeklerin ciltleri yetişkinlere göre çok çok hassastır. Bunun nedeni bebek cildini örten keratin tabakasının tam oluşmamış olması, c...

 

Bebeklerin ciltleri yetişkinlere göre çok çok hassastır. Bunun nedeni bebek cildini örten keratin tabakasının tam oluşmamış olması, cildi koruyan floranın olmaması ve bebek cildinin asitlik derecesinin yetişkinlere göre daha düşük olmasıdır. Bütün bu özellikler bebek ciltlerinin çok çok kolay tahriş olmasına neden olur. Bu kadar narin cilde sahip olan bebeklerin kıyafetlerinin yıkanmasına ise özen gösterilmelidir.

Bebek Kıyafetleri Nasıl Yıkanmalı?

Değişik sıcaklık değerlerinde yıkanabilmesi ve renklerinin karışmaması için renkliler ve beyazlar ayrılarak yıkanmalıdır.

Bebek bezinden bulaşan dışkılarla kirlenen kıyafetler, hijyen açısından diğer kıyafetlerden ayrı yıkanmalıdır.

Bebek kıyafetleri, yetişkinlerin kıyafetlerinde bulunan alerjenlerden etkilenmemeleri için bu kıyafetlerle beraber yıkanmamalıdır.

Bebek kıyafetleri, etiketlerinde yazan talimatlara münasip program ve sıcaklıklarda yıkanmalıdır. Devamlı düşük sıcaklıklarda yıkanan çamaşırlarda mikroplar üreyebilir. Bundan dolayı çamaşır cinsi için mümkün olan azami sıcaklık değerlerinde yıkama yapılmalıdır.. Narin kıyafetler düşük sıcaklıklarda yıkanırken de ön yıkama ve ekstra durulama yapılmasına özen gösterilmelidir.

Bebek çamaşırları yıkanınca, ikinci kez durulama yapılarak kıyafetler deterjan artıklarından toptan arındırılmalıdır.

Makinede yıkama esnasında çamaşır filesi kullanılması, küçük ebattaki bu çamaşırların makine içerisinde sıkışıp kaybolmasını önleyecektir.

 

Yeni alınan bebek kıyafetleri, üretim sürecinde maruz kaldıkları kimyasallardan arındırılmaları için bebeklere giydirilmeden önce muhakkak yıkanmalıdır. Ek olarak bebek cildini tahriş edebilecek etiketler de kesilmelidir.

Bebekler tarafından giyilmiş olan kıyafetlerdeki sertleşmiş ve kurumuş zorlu lekeler, kıyafet yıkanmadan önce fırçalanmalıdır. Bu işlem sonrası lekeli kıyafet deterjanlı ılık suda takriben 1 saat kadar bekletilince yıkanırsa lekeler çok çok kolay çıkar.

Bebek kıyafetlerinin yıkanmasında alerjik etkilere neden olmayacak (antialerjenik) özel deterjanlar kullanılmalıdır. Seçilecek olan deterjanın parfümsüz olmasına özen gösterilmelidir. Ek olarak kıyafetlerin yumuşatılması için, yoğun parfüm içerdikleri için yumuşatıcılar da kullanılmamalıdır.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Koşu bandında nasıl yağ yakılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?