Fondöten lekesi elbiseden nasıl çıkar?

İpek, şifon ve yünlü kumaş tipleri makinede yıkanmayan kumaşlar olduğundan, bir parça kuru temizleme spreyi ve yumuşak fırça yardımı ...

 

Fondöten bütün kadınların seve seve kullandığı kapatıcıların başında gelir. Yüzde güzel tonlama sağlayan fondöten, çoğu zaman sıvı olarak kullanılmaktadır. Fondöten uygularken ise dikkatli olunmadığı halde fondöten lekesi kıyafetlere bulaşmaktadır. Kıyafetlerden kolay kolay çıkmayan bu leke, kıyafetlerin elden çıkarılmasına kadar varan sonuçlar doğurabilmektedir. Her şeyden önce fondöten lekesini çıkarmak için kumaş cinsine göre hareket etmek çok önemlidir. Doğru kumaş çeşidine doğru yöntemler uygulandığı durumda fondöten lekesi kabus olmaktan çıkacaktır.

Fondöten lekesi elbiseden nasıl çıkar?

Yıkanmayan kumaşlar

İpek, şifon ve yünlü kumaş tipleri makinede yıkanmayan kumaşlar olduğundan, bir parça kuru temizleme spreyi ve yumuşak fırça yardımı ile leke dağıtılmadan hafifçe fırçalanmalıdır. Daha sonrasında lekenin kuruması için bir parça bezle üstündeki nem alınır. Bu işlem, leke geçene kadar 4 - 5 kez tekrarlanabilir. Daha sonrasında lekesi geçen alan suda durulanır ve kurumaya bırakılır.

Deri ve süet

Deri ve süet gibi malzemelerden yapılmış elbise ve aksesuarlardan fondöten lekesini çıkarmak için bir parça bez yardımı ile fondöten lekesi silinir. Daha sonrasında ılık bir suya ilave edilen yumuşak sabun köpürtülür. Köpükler bir sünger vasıtasıyla deriye uygulanarak deri dikkatli temizlenmelidir. Daha sonrasında kuru bir bezle derinin ıslaklığı alınmalıdır. Deri için ek olarak özel temizleme ve bakım ürünleri de bu işlemler sonrası uygulanmaktadır. Böylece derinin bakımı yapılmış olacak ve deri parlaklığını kazanacaktır. 

 

Yıkanan kumaşlar

Pamuk, naylon ve polyester ihtiva eden ve yıkanan kumaşlardan fondöten lekesini çıkarmak için, yumuşak fırçaya bir parça beyaz sirke eklenmek suretiyle, leke dağılmayacak halde kıyafet fırçalanır. Daha sonrasında bir nebze ılık suyla lekeli bölüm durulanır. Eğer leke geçmemiş ise işlem tekrarlanır ve durulanan kıyafet, çamaşır makinesine atılarak münasip sıcaklıkta yıkanır. Diğer bir metotsa traş losyonu köpürtülerek lekeli bölüme uygulanabilir. İçine biraz da alkol katılabilen bu karışım, lekeyi elbiseden kolay bir şekilde çıkaracaktır. Bu işlemler sonrası çamaşır makinesinde yıkanan kıyafet, lekelerden toptan arınmış olabilecektir. Yağlı fondötenler için ise bir nebze bulaşık makinesi deterjanı uygulanan kıyafet, lekesi çıkınca makinede yıkanmalıdır. 

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Bikini nasıl temizlenir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?