Köpeğin gözleri nasıl temizlenir?

Basık suratlı ve patlak gözlü diye tabir ettiğimiz köpek türlerinde göz ve göz çevresi temizliği çok önemlidir. Bunun sebebi bu tür k...

 

Gerek evimizde gerekse bahçelerimizde beslediğimiz sevimli dostlarımız köpeklerin de biz insanlar gibi temizliğe ihtiyaçları vardır. Bilhassa tüylü yapıda olmalarından ötürü göz ve göz çevresi temizlikleri önem taşır. Peki, köpeklerin göz temizliği nasıl yapılmaktadır?

Basık suratlı ve patlak gözlü diye tabir ettiğimiz köpek türlerinde göz ve göz çevresi temizliği çok önemlidir. Bunun sebebi bu tür köpeklerde göz yaşı kanalları ile burun delikleri arasında bağlantının çok zayıf olmasıdır. Bu köpeklerde göz yaşı kanalları genel olarak tıkalıdır. Hal böyle olunca göz yaşı akıntısı kaçınılmazdır, göz yaşı akıntısı olan yerler zaman geçtikçe enfeksiyon kapar ve gözlerde büyük ölçüde çapaklanma görülmektedir. Son yıllarda köpek gözlerini temizlemek için kullanılan ürün göz antiseptiğidir ve köpek gözlerine zarar vermeyen bir yapıya sahiptir. Bu temizlik periyodik olarak her gün yapılmalıdır. 

Bu temizlikte mutlaka özel solüsyonlar dışında hiçbir madde kullanılmamalıdır, aksi durumunda köpeğinizin gözüne daha çok zarar verebilirsiniz. Eğer elinizde göz antiseptiği bulunmuyorsa en yakın veteriner hekimden bu özel solüsyonlardan edinmelisiniz.

Köpeğin gözlerini temizlemek için göz antiseptiği solüsyonlarından temin edilmelidir. Temin edilen solüsyon bir parça pamuğa dökülüp köpeğin gözleri ve çevresin tam olarak silinmelidir. Pamuk köpeğin gözünün içine temas edebilir ama dikkatli olunması gerekli olan nokta, bir gözü sildikten sonra diğer gözü farklı pamukla silmek gerektiğidir. Bunun sebebi, bir gözün enfeksiyon kapmış olma ihtimaline karşı o enfeksiyonu diğer göze bulaşmasını engellemektir. İki gözün de çapağını ve oluşan yaşları temizlenince göz çevresinde lekeler kalmışsa bu lekeler özel leke çıkarıcı solüsyonlarla temizlenmelidir.

 
 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Balkon demirleri nasıl temizlenir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?