Zeytinyağının bozulduğu nasıl anlaşılır?

Yemeklerde devamlı kullandığımız zeytinyağı kolay kolay bozulmasa da dikkat etmemiz gerekli olan bazı noktalar vardır. Zeytinyağı alı...

 

Yemeklerde lezzete ve sağlığa önem veriyorsanız kullanılacak yağlar arasında zeytinyağı pek güzel bir alternatiftir. Zeytinyağları kendi içinde 3 gruba ayrılmaktadır. Natürel, sızma ve riviera olarak isimlendirilir. Uzmanlara göre tercih edilmesi gerekli olan türü ise sızma zeytinyağıdır.

Yemeklerde devamlı kullandığımız zeytinyağı kolay kolay bozulmasa da dikkat etmemiz gerekli olan bazı noktalar vardır. Zeytinyağı alır iken dikkat gösterilmelidir. Zeytinyağının dayanıklılığı açısından kalitesi çok önemlidir. O sebeple nasıl yapıldığına güvenmediğiniz açıkta satılan zeytinyağlarını almamakta yarar vardır.

Güvenle satın alarak kullandığınız zeytinyağının bozulduğu nasıl anlaşılır?

Zeytinyağı kokuyu pek tez çektiğinden fazla kokulu gıdalarla birlikte ağzı açık olarak bulunursa aramosı bozulur. Kendine munhasır kokusunu kaybedebilir.

Zeytinyağı serin ve güneş almayan karanlık ortamda saklanırsa kolay kolay bozulmaz.

Zeytinyağı doğru koşullarda saklanmazsa tadı bozulur ve aromasını kaybeder. Tadında acılaşma olur. Bu halde yine de kullanılabilmektedir. Lakin kokladığınız zaman bir küf kokusu alıyorsanız hemen atmanız gerekmektedir.

Aşırı güneş alan ortamlar zeytinyağının oksitlenmesine neden olur. Bu neden ile tadı acılaşır ve vitaminleri azalır.

Zeytinyağı çoğunlukla iktisadi olması açısından 5 litrelik tenekeler durumunda satın alınır. Bu hal da teneke kapağı sürekli düzgün kapatılamadığından acılaşıp tad bozulmasına neden olur. Zeytinyağının bozulmadan kullanımı için 1 litrelik ağzı kapalı cam şişelere aktarıp kullanmak daha münasip olabilecektir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Çikolata nasıl saklanır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?