Reçelin şekerlenmesi nasıl önlenir?

Kıvamında bir reçelin şekerlenmesinin nedeni ise yanlış saklama yöntemidir. Reçelinizi kapağı kapalı cam kavanozlar içinde, serin ve ...

 

Kahvaltıların olmazsa olmaz ögesi reçel, pişirme ve saklama yöntemlerine göre şekerlenerek tadını ve kıvamını yitirebilir. Reçelin şekerlenmesinin ilk sebeplerinden biri pişirme safhasında uygulanan bazı işlemlerdir.

Kıvamında bir reçelin şekerlenmesinin nedeni ise yanlış saklama yöntemidir. Reçelinizi kapağı kapalı cam kavanozlar içinde, serin ve güneş ışığı almayan, imkan varsa karanlık bir ortamda saklamanız gerekir. Buzdolabı içerisinde saklanan reçeller donacağından kolay bir biçimde şekerlenecek ve lezzeti kaybolacaktır.

Şekerlenen reçel uzun zaman bu halde değilse reçeli eski şekline getirmek için reçel kavanozunu su dolu bir tencereye koyarak düşük sıcaklıkta bir müddet bekletebilirsiniz. Isınan reçelin şekerlenmiş bölümleri çözülüp eriyecek ve reçel görünüş itibarı ile eski durumuna gelecektir. Lakin lezzet açısından ilk durumuna gelmesi çok mümkün değildir.

Pişirme kısmında doğru yöntemler ve uygulamalar kullanarak reçelin daha sonrasında şekerlenmemesi için ilk adımı atmış olursunuz. Kıvamında bir reçel, eğer doğru bir biçimde saklanırsa mutlaka şekerlenmeyecektir. Bunu yapmak için pişirme sırasında reçelinizin suyunu yeterli ve dengeli ölçüde koymanız gerekmektedir. Özel olarak çok sulu reçeller şekerlenmeye meyilli yapıdadır.

Reçelin kıvamında piştiğini anlamak için küçük püf noktası uygulayabilirsiniz. Bunu yapmak için koyulaşmaya başlayan ve kaynamaya çıkan reçelinizden aldığınız küçük kaşık reçeli bir tabağa damlatın. Eğer son damla katı bir kıvamda kalıyor ve tabağa damlamıyorsa reçelinizin kıvamı tutmuş demektir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Nane nasıl saklanır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?