Yüzdeki tüylenme nasıl geçer?

1 yumurta akı, 1 tatlı kaşığı mısır unu, 1 tatlı kaşığı toz şeker....

 

Vücudumuzun çok yerinde olduğu gibi yüzde de tüylenme görülebilmektedir. Yüzdeki tüylenme genetik yapıdan veya hormonel etkenlerden kaynaklı olabilir. Hormonlar nedeni ile oluşan tüylenmeler yoğun olabilir. Evde yapılmış olan doğal yöntemler ile yüzde oluşan ince tüylerden kurtulmak mümkündür. Ama hormon bozukluğu nedeni ile oluşan aşırı tüylenmelerde etki görülmeyebilir. 

Tüyleri azaltmak ve dökmek için doğal tarif

Gerekli malzemeler

1 yumurta akı, 1 tatlı kaşığı mısır unu, 1 tatlı kaşığı toz şeker.

Aslanpençesi kürü

1 su bardağı kaynar suyun içine 1 tatlı kaşığı aslanpençesi atılarak 5 dk boyunca ocakta kaynatılır. Sabah kahvaltısı ve akşam yemeklerinden önce tüketilir. Hormonların normal seviyeye gelmesine ve tüylenmenin azalmasına yardım eder.

Hazırlanışı ve uygulama

Malzemeler bir kaba alınmak suretiyle karıştırılır. Karışım yüzde tüylü olan bölüme sürülür. Kuruduktan sonra cildi tahriş etmeden yavaşça soyulur ve ılık su ile yıkanır. Karışımın hafta içinde 4 kez uygulanması önerilmektedir. Zaman içinde tüylerin gittikçe azaldığı ve yok olduğu görülecektir. 

Hormon bozukluğu nedeni ile oluşabilen tüy oluşumunu durdurmak için doğal kürler vardır. 

Nane kürü

1 yemek kaşığı taze nane ince ince doğranarak çiğnenir. Üstüne 1-2 yudum su içilerek yutulur. Uygulama 15 bütün gün tekrarlanır. Nane hormonları normal seviyeye getirerek, tüylenmenin önlenmesine yardım eden olabilecektir 

Not

Yüzde ve başka bölümlerde görülebilen aşırı tüylenme ciddi bir hormon bozukluğunun habercisi olabilir. O nedenle aşırı tüylenme halinde kesinlikle bir doktora başvurun. 

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Gliserinli sabunla cilt bakımı adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?