Çilekli frozen nasıl yapılır?

Çilekli frozeni dilerseniz yalnız olarak dilerseniz de çikolatalı yahut limonlu cheescake gibi yaza yakışır lezzetlerle servis edebil...

 

Özel olarak yaz gibi aylarda buz gibi tatlarıyla içenleri ferahlatan, lezzeti, kokusuyla büyüleyen ve en fazla tercih edilen frozen çeşitlerinden biri de çilekli frozendir.

Çilekli Frozen Nasıl Yapılır?

Eğer doğrayıcınız yahut el blenderınız yoksa buzları bir poşete alıp sert yüzeyde, sert bir cisimle vurarak parçalayabilirsiniz. Kendi gücünüz ile parçaladığınız buzları, çilekli püre ile karıştırıp çilekli frozen hazırlayabilirsiniz.

Eğer doğrayıcınız yoksa çileği rendeleyerek de püre durumuna getirebilirsiniz. Taze nane kullanmak için de bitkiyi ince ince kıyıp rendeleyerek hazırladığınız çilek püresinin içine atabilirsiniz.

Çilekleri tam olarak yıkayıp temizleyince, eğer arzu ederseniz nane ve daha tatlı bir lezzet yakalamak için bal ile beraber (Balı dökerken elma suyunun da içeceğe tatlılık vermek için ekleneceğini unutmayın. Eğer çok tatlı içeklerden ve lezzetlerden hoşlanmıyorsanız balı eklememenizi tavsiye ederiz.) doğrayıcıya (rondo) dökün. Bütün bu malzemeleri püre durumuna gelene değin tam olarak çekin.

Elde ettiğiniz çilek püresini yarım portakalın suyu ve yarım bardak elma suyu ile güzelce karıştırın.

Bütün malzemeler karıştıktan sonra sıra buzların eklenmesine geldi. Orada önemli olan nokta buzların güzelce parçalanıp hissedilemeyece kıvam, ayrıca su şekline gelmesi değil. Amacımız buzu daha doğrusu minik buz parçacıklarını hissetmek ve ferahlamak. Bunu yapmak için çilek püresine 2 su bardağı buzu ilave ettikten sonra takriben 30 saniye kadar doğrayıcıda buzları parçalamak yeterli olabilecektir. Elde ettiğiniz sonuç olarak buz parçaları sizin için fazla geldiyse birazcık daha parçalayabilirsiniz.

 

Çilekli frozeni dilerseniz yalnız olarak dilerseniz de çikolatalı yahut limonlu cheescake gibi yaza yakışır lezzetlerle servis edebilir, tüketebilirsiniz.

Arzuya göre

1 tatlı kaşığı bal (çilekler çok tatlı değilse yahut daha tatlı bir içecek istiyor iseniz)

Birkaç dal nane yaprağı

Çilekli Frozen İçin Malzemeler

2 su bardağı buz

Yarım su bardağı elma suyu

2 su bardağı dondurulmuş yahut taze çilek

Yarım portakal suyu

Haziran ve temmuz ve ağustos aylarında ferahlamak, doğal ve lezzetli içecekle serinlemek için çilekli frozen hazır. 

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Çamaşır suyu neden beyazlatır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?