Mantar nerede yetişir?

Mantarın yetişmesi için çok önemli unsur nem ve sıcaklıktır. Hava ve nemin doğru orantıda olması gereklidir. Mantarın üreme süresince...

 

Dünya içinde yetiştirilen mantar çok fazla çeşitlilik gösterir. Zehirli tabir edilen çok mantarın var olmasının yanında ek olarak lezzeti ve sağlıklı yönüyle de sofralarda yerini alan mantar çeşitleri de vardır. Bu mantarlar vitamin, mineral ve protein bakımından gayet zengindir. En zararsız mantar çeşidi kültür mantarıdır. Hiçbir yan etkisi yoktur. 

Mantar toplarken dikkat edilmesi gereken unsurlar

Mantarın yetişmesi için çok önemli unsur nem ve sıcaklıktır. Hava ve nemin doğru orantıda olması gereklidir. Mantarın üreme süresince takriben %60 nem ve ısıya ihtiyaç duyulur. Çok önemli unsurlardan biri de gübredir. Mantarın toplu yetiştirilmesi halinde hayli uzun işlemden geçirilmesi gerekmektedir. Benzer işlem evde uygulanması için uzun ve zorlu bir üretime ihtiyaç yoktur. Basit yollarla organik ve sağlıklı mantarlar üretip tüketilebilmektedir 

Mantar toplanırken sapından koparılması yerine keserek alınması gerekmektedir. Bu işlem sonrası bir fırça yardımıyla üstünü temizlenmelidir.

Mantar plastik torba içine toplanmamalıdır. Plastik poşet içine toplanan mantarlar kısa süre içerisinde bozularak zehirlenmeye yol açabilir. Bu nedenle hasır sepetlere toplanması en sağlıklı ve önerilen yöntemdir.

Fethiye, Kastamonu, Bolu Türkiye'de mantarın azami yetiştiği bölümlerdir. İstanbul'da ise en fazla mantarın yetiştiği bölgeler bilhassa Beldrad Ormanı ve Şile kısmı olarak bilinir.Tüketim için münasip şartlar oluşturulması dahilinde Türkiye'nin nerede ise her kısmında mantar yetiştirilebilir. 

 

Mantarın üremesi için hava ve ısı dengesi hayli önemlidir. Mantar üretimi genel olarak mağaralar, tüneller, bodrum katları, toprak altındaki mahzenler ve benzeri alanlarda yapılmaktadır. Bu tarz alanlar sıcaklık ve nem açısından mantarın üremesi ve yetişmesi için hayli elverişli bölümlerdir.

Mantar ilkbahar ve sonbahar gibi aylarda oluşum göstermektedir. Çoğu zaman ilkbaharda daha az çeşitte mantarlar yetişirken sonbaharda çeşitlilik artar. Türkiye'de ormanlık ve çayırlık alanlarında yaklaşık 12 bin tür mantar bulunmaktadır. Bu türlerden 15’i öldürücü zehirli mantarlar, 200’ü yalnızca zehirli sindirim bozukluklarına sebebiyet verebilecek mantarlar ve diğer 200 mantar çeşidi ise yenilebilecek zehirli olmayan mantarlardır. Geriye kalan mantar çeşitleri yapılarından ötürü yenilmezler. 

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Unutmabeni nasıl yetiştirilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?