Yeşil kahve hangi vitaminleri içerir?

Yeşil kahve ham ve kavrulmamıştır. Siyah kahve ise kavrulduğu için vitamin, antioksidan ve mineral kaybına uğrar. Bu neden ile yeşil ...

 

Yeşil kahve çekirdeği sıcak iklimlerde yetişir. Son dönemlerde zayıflama ile ilgili popüler olan besinlerden biridir. Zayıflamanın yanında vücudumuza türlü vitamin ve minerallerin girişini de sağlamaktadır.

Yeşil kahve ham ve kavrulmamıştır. Siyah kahve ise kavrulduğu için vitamin, antioksidan ve mineral kaybına uğrar. Bu neden ile yeşil kahve siyah kahveye göre daha sağlıklıdır. Vücudumuza bir çok faydası mevcuttur.

Yeşil kahvenin pişirilme yöntemi siyah kahveye kıyasla daha farklıdır. İlk önce yeşil kahvenin üstündeki tanelerin öğütülmesi gerekir. Daha sonrasında öğütülen yeşil kahve tıpkı Türk kahvesi gibi sıcak suda ve düşük sıcaklıkta kaynatılarak hazırlanır. İçinde yer bulan kafein nedeni ile çok fazla tüketilmemelidir. Aksi halde kalp çarpıntısı, tansiyon gibi sorunlar oluşturabilir.

Yeşil kahve karaciğer içerisinde depolanmış şekerin kana karışmasını yavaşlatır. Kandaki şeker fazla yükselmediği zaman vücut enerjiye ihtiyaç duyar. Vücut ihtiyaç duyduğu bu enerjiyi yağ parçalayarak karşılar. Bu yönüyle kilo vermeye yardımcı olur. Ek olarak yeşil kahve içerisinde yer bulan klorojenik asit yağ yakma özelliğine sahip olduğundan dolayı de zayıflamaya yardımcı olmaktadır.

İştahı azaltır.

Vitamin, mineral ve antioksidan bakımdan zengindir.

Yorgunluğa iyi gelir.

Tokluk hissi vermektedir.

Metabolizmayı hızlandırır.

 

Beyin aktivitesini arttırır.

Hazımsızlığı giderir.

Konsantrasyonu arttırmaktadır.

Yeşil kahvenin içindeki kafein oranı kavrulma derecesi ile doğru orantılıdır. Bu sebep ile yeşil kahvenin az kavrulması içindeki kafein oranının da az olduğunu göstermektedir.

Sağlıklı bireyler gün içinde 2 yahut 3 fincan tüketebilirler. Ama kalp ritim bozukluğu, tansiyon, hızlı heyecanlanma gibi sağlık sorunu olanlar 1 veyahut 2 fincan tüketmesi yeterli olabilecektir.

Yeşil kahve siyah kahveye göre kokusu ve rengi farklıdır. Bu sebep ile yeşil kahveyi tüketirken içine miktarı fazla olmamak şartı ile şeker yahut bal eklenebilir. Eğer şeker ilave edilirse kalori miktarı artacaktır. O nedenden dolayı bal katılmak suretiyle daha sağlıklı ve lezzetli tatlar elde edilebilmektedir. Şeker hastaları yeşil çay tüketirken şeker veya bal yerine tatlandırıcı kullanmalıdırlar. Tüm besinlerin tüketiminde olduğu gibi yeşil kahveyi de tüketmeden önce tıp uzmanlarına başvurmak da yarar vardır.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Sinir otu çayı nasıl demlenir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?