Yemlik otunun faydaları nelerdir?

Yemlik otunun çiğ olarak salatası yapılabilmektedir. Benzer zamanda yemeği de yapılabilmektedir. Lahana gibi pişirilebilen yemlik otu...

 

İskorçina familyası bitkilerinden yemlik otu Türkiye’de Anadolu topraklarında yetişmektedir. Yemlik otu, yaylalar, dağlar ve çayırlarda bulunabilir. Yemlik otu Nisan ayında yenilmeye başlanır. Çiçeklenmeye başlandığı zaman ise yenme özelliği kaybolur.

Yemlik otunun çiğ olarak salatası yapılabilmektedir. Benzer zamanda yemeği de yapılabilmektedir. Lahana gibi pişirilebilen yemlik otu gayet zengin bir besindir. Yemlik kavurması da, yemlik otundan yapılmış olan yiyeceklerden biridir. Ayrıca Yemlik bitkisinden sakız da elde edilir.

Mineral ve vitamin bakımdan gayet zengin olan yemlik otu A, C, B6, B2 vitaminleri, demir ve kalsiyum minareleri açısından da zengindir. Bunlarla beraber çokca faydası vardır. 

Yemlik otunun faydaları 

Cilt bozukluğu olan kişilere önerilmektedir.

İçinde yer alan A vitamini depolama özelliğine sahiptir. Bu vitaminin hücreleri koruyucu özelliği vardır.

B9 açısından da zengin olan yemlik, beslenme açında da önemlidir. Gebeler ve annelere önerilmektedir 

İştah açıcıdır. (Çiğ olarak yenildiğinde)

Kansızlık için yararlıdır.

İçindeki minareler ve vitaminler nedeniyle hastalıklara, hava kirliliğine, kimyevi maddelere karşı direnci arttır. Vücudumuzu ısı değişimine karşı korur. Direnci artan vücudumuzun savunma mekanizması kuvvet kazanmış olur.

Yemlik bitkisinden elde edilen sakız, ağır kuruluğunu önlemektedir ve sindirimi kolaylaştırır.

Uyarı: Yemlik bitkisi gereğinden fazla kullanılmış olduğu hallerde sinir sistemi ve sindirim sistemi bozukluklarına yol açabilir. Doktor tavsiyesinde kullanılmalıdır.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Varise ne iyi gelir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?