Sosyoloji mezunları nerelerde çalışır?

Sosyoloji bölümü mezunlarının türlü çalışma alanları vardır. Bunlardan biri öğrenciler pedagojik formasyon eğitimlerini tamamladıklar...

 

Sosyoloji bölümü, toplum problemlerini ele alan bu problemlere çözüm üretme gayesi güden bir disiplindir. Sosyoloji bölgesinde toplumsal olan envaiçeşit konu ele alınır. Toplumsal değişme, küreselleşme, toplumsal tabakalaşma sosyoloji kısmının incelediği konular arasında yer bulur. Ek olarak parça içerisinde kendi alt dallarının dersleri de ayrı ayrı verilir. Aile sosyolojisi, din sosyolojisi, kurumlar sosyolojisi, hukuk sosyolojisi, iletişim sosyolojisi gibi alt dallar dört senelik lisans programı içinde öğrencilere verilir. Bunların haricinde araştırma teknikleri, araştırma yöntemleri gibi pratikte uygulanabilen dersler de görülmektedir.

Sosyoloji bölümü mezunlarının türlü çalışma alanları vardır. Bunlardan biri öğrenciler pedagojik formasyon eğitimlerini tamamladıkları durumda devlet okullarında veyahut özel dershanelerde felsefe grubu öğretmeni olarak görev yapabilirler. Devlet okullarında çalışabilmek için gereken sınavlara girmek ve yeterli puanı almak gerekmektedir. Ek olarak özel dershanelerde felsefe grubu öğretmenliğinin peşi sıra rehberlik öğretmeni olarak da çalışma olanağı vardır.

Sosyoloji mezunları devlette de çokca alanda çalışabilirler. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ nda, ceza evlerinde, çocuk esirgeme kurumlarında çalışabilirler.

Sosyoloji disiplini var olanı inceler ve olması gerekeni ortaya koyar. Toplumda meydana gelen olayları, değişmeleri belli bir disiplin içinde inceler. Sosyoloji kısmının gayesi toplumsal problemlere çözüm üretmek, toplumun bir ürünü olan bireyleri toplumsal işleyiş hakkında bilinçlendirmektir.

 

Devletteki iş imkanlarının yanında özel sektörde de sosyoloji kısmının iş yelpazesi geniştir. Bilhassa özel şirketlerde insan kaynakları uzmanı, halkla ilişkiler uzmanı, yönetici asistanı olarak görev yapılabilmektedir. Sosyoloji mezunu öğrencilerinin özel sektörde rahat bir iş bulmalarını kolaylaştıracak en ehemmiyetli etken yabancı dildir. Bu nedenden dolayı sosyoloji bölümü öğrencileri İngilizce başta olmak üzere bunun yanına bir yabancı dil daha ekledikleri durumda çok rahat iş bulma imkanı elde edeceklerdir.

Sosyoloji bölümü mezunu olan öğrenciler ALES ve YDS'den yeterli puanları aldıkları halde lisans not ortalamaları ile harmanlanarak meydana gelen puan ile üniversitelere öğretim görevlisi olarak atanma şansına sahiptirler. 

Son günlerde çoğu anket şirketi işçi alımlarında sosyoloji mezunlarını hedef göstermektedir. Anket şirketlerinde nerdeyse her pozisyona sosyoloji mezunu alımları gerçekleştirilir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Okul öncesi öğretmenliği mezunları nerelerde çalışır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?