Yaban mersini kompostosu nasıl yapılır?

Kırmızı meyveler ailesinde yer bulan yaban mersinin meyvesinin sağlığa olan yararları hayli fazladır. Yalnız olarak meyve olarak tüke...

 

Kırmızı meyveler ailesinde yer bulan yaban mersinin meyvesinin sağlığa olan yararları hayli fazladır. Yalnız olarak meyve olarak tüketilebileceği gibi komposto veyahut hoşafı yapılarak da tercih edilebilmektedir.

Yapılışı

Kurutulmuş yaban mersini kullanılacak ise yumuşaması için bir gün önce suya koyulur. Vitaminleri suya geçeceğinden ertesi gün beklemiş olduğu su komposto için kullanılmaktadır. Güzel bir koku ve lezzet vermesi için tercihen vanilya esansı ya da vanilya çubuğu kompostoya ilave edilebilmektedir.

Yaban mersinleri ayıklanır, yıkanır, süzgece alınır ve güzelce süzülmesi beklenir. Önerilen çekirdeklerinin çıkarılmadan pişirilmesidir. Çünkü çekirdeklerini çıkarmak için yapılmış olan müdahaleler ile yaban mersini sulanır. Ek olarak lezzeti ve sağlık için yararlı bileşikleri kayba uğrar. Bütünü ile kullanılması güzel bir görüntü oluşturacaktır.

Bir tencereye su, şeker, limonun suyu ve limon kabukları da koyulup kaynatılır. Meyvelerin şeker içeriği yüksek olduğundan hassaten kurutulmuş yaban mersini kullanılacak ise şeker bir nebze az koyulabilir. Su kaynayınca yaban mersinleri eklenir ve hafif çatlayana kadar pişirilir. Pişince tencerenin kapağı kapatılarak bir zaman demlenmesi beklenir. Yaban mersinleri demlendikçe güzel renk ve güzel bir lezzet vermektedir. Demlendikten sonra ister ılık ister buzdolabına kaldırılarak soğuk olarak ikram edilir.

Malzemeler

5 su bardağı su

50 gram toz şeker

1 adet limon

100 gram yaban mersini

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Ayva kompostosu nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?