Turunç nasıl bir ağaçtır?

Turun ağacı soğuğa karşı çok sağlam olmadığı için kışın uzun süreler boyu -4 derecenin altında kalmamalıdır. Bu nedenle Türkiye’de en...

 

Turunçgiller cinsine ait bir alt tür olan turunç ağacı pomelo ve mandalina ağaçlarının arasında melezdir. Dünyada en fazla Akdeniz ve Güneydoğu Asya bölümlerinde yetişir. Kışın yaprağını dökmez. Meyvesi portakal ile mandalinaya benzese de tadı daha acıdır.

Turun ağacı soğuğa karşı çok sağlam olmadığı için kışın uzun süreler boyu -4 derecenin altında kalmamalıdır. Bu nedenle Türkiye’de en fazla Akdeniz iklimlerinin yaşandığı Akdeniz ve Ege bölümlerinde bulunmaktadır. Özel olarak Aydın ve Nazilli’de turunç ağacı yaygın olarak yetiştirilir.

Turunç ağacının mutfakta kullanımı ise dünya içerisinde çok yaygındır:

Turunç ağacının yaprağı ve meyvesi köpük oluşturduğu için bunlardan sabun yapılmaktadır. Ek olarak ağacın beyaz ya da açık sarı renkte olan gövdesi doğramada kullanılmaktadır ve bundan beyzbol sopaları yapılmaktadır.

Ağacın boyu 2,5 - 5 metre arasında olabilir. Tepesi yuvarlak olan bu ağaç portakal ağacı gibi sık dallıdır. Yaprak uzunlukları 12–17 cm arasında değişir. Portakal, greyfurt limon ve mandalina gibi diğer turunçgiller cinsine ait olan ağaçlara aşılanabilir. İlkbaharda, mart ve mayıs gibi aylarda, turunç ağacı çiçek açarlar. Bu çiçekler beyaz ve güzel kokuludur. Meyvesinin rengi ise altın, kokusu ise yine çiçeği gibi hayli hoştur. Meyvenin derisi gözeneklidir.

Ham turunç meyvesi Güney Hindistan mutfağında çokça kullanılmaktadır.

 

Bu ağacın çiçekleri tazeyken toplanıp güzel ve tatlı kokulu bir reçel yapılabileceği gibi çaya da atılabilir.

Kabuğundan amaro isimli bir tür likör olan içecekten yapılabilmektedir.

Olgun turuncun suyu ise Nikaragua, Küba, Dominik ve Haiti mutfaklarında eti salamura etmek amaçlı kullanılmaktadır.

Çukurova kısmında sıkça yapıldığı gibi, olgun turunç meyvesinin suyu salata sosu olarak kullanılabilmektedir.

Mutfakta kullanımın yanında, turunç ağacı uyarıcı etkiye sahip bir bitkisel ilaçtır. İçinde güçlü yağ yakıcı madde olan sinefrinden bulundurduğu için iştahı bastırır. Bunun yanında, turunç ağacı içeren gıda takviyeleri çok önemli yan etkiyle ve ölümle bağlantılı olduğundan dolayı uzmanlar insanlara turunç meyvesini tıbbi olarak kullanmasından kaçınmalarını önerir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Nergis nasıl bir bitkidir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?