Egzama nasıl geçer?

Egzama hakkında bilgiler ve tedavi yöntemleri...

 

Egzama çok geniş bir tanım olmakla birlikte deride alerjik ve alerjik olmayan bir takım tepkiler sonucu cilt üstünde derin çatlaklar, kızarma, soyulma, sulu dolu kabarmaya şeklinde görülebilir. Diğer bir çeşidi de kronik egzamadır. Bu egzama kalın ve kabuklu yaralar şeklinde enfeksiyon olarak görülür.

Alerjik egzamalara daha çok alerjiye neden olan faktörler bulunup onu tedavi etmeye yönelik çalışmalar yapılır. Ancak tüm egzamalarda ortak bozulmuş yapının düzeltilmesidir. Çünkü o yapı düzeltilmezse giderek şiddet artabilir ve sudan bile olumsuz yönde etkilenir hale gelinir.

Egzama vücudun herhangi bir yerinde görülebilir.Ama daha çok ellerde,ayaklarda ve bacaklarda olur. Bulaşıcı değildir. Egzamanın oluşmasını etkileyen bir çok faktör vardır. Sabun,deterjan ve kozmetik ürünlerin yanlış kullanımı sonucunda cilt tahrişi olabilir.Bazı bakteriler, tozlar, hava koşulları, bağışıklık sisteminin zayıflaması, stres, kadınlarda hormonsal değişiklikler ve genetik etkenler olabilir.

Egzama nasıl tedavi edilir?

İlk olarak stresten uzak durulmalı ve Temasa bağlı egzamalarda kaşıntılı bölgeyi tahriş etmemek gerekir.Su ve sabunlu suyla çok fazla temas edilmemelidir. Egzama tedavi edilmeden önce hangi tip egzama olduğu tespit edilmelidir.Burada kişiden alının bilgiler yani nasıl olduğu ne zaman olduğu hangi ilaçların yararlı olduğu gibi bilgiler yardımıyla tedavi başlatılır. Öncelikli olarak kortizon içeren kremler alevlenme döneminde ve kısa süreli olarak uygulanır.

 

Ancak daha çok kremle tedavi yapılır.Çünkü bu kremler deri bariyerini kalınlaştırır.Eğer çok kaşıntı varsa antihistaminik denilen kaşıntı azaltıcı haplarla da müdahale edilir. Çok yoğun bir egzama söz konusuysa eğer ağızdan tedaviye de başvurulabilir. Temasla bağlantılı olan egzamalarda bazı gıdalarla temas durumunda egzama alevlenebilir. Özellikle domates , kabak, patlıcan, limon, mandalina, portakal gibi meyve sebzelerin suları egzamayı artırabilir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Egzama neden olur? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?