Hafıza güçlendiren egzersizler nasıl yapılır?

Yapılmış olan incelemelere göre görsel unsurlar, sözel ve işitsel unsurlara göre daha çok akılda kalır. Bu yol içinde unutulmaması is...

 

Güçlü hafıza iş ve sosyal yaşamda gayet önemli bir yere sahiptir. Türlü sebeplerle hafızanın zayıflaması ilgili olabilir. Yaş, stres ve beslenme hafıza üstünde etkili olan etmenlerdir. Lakin türlü egzersizlerle hafızanın güçlendirilmesi mümkündür. 

Resim Alıştırmaları

Yapılmış olan incelemelere göre görsel unsurlar, sözel ve işitsel unsurlara göre daha çok akılda kalır. Bu yol içinde unutulmaması istenen bir duruma bir simge yahut resim verilir. Bundan dolayı o resim görüldüğünde hatırlanmak istenen bilgi zihinde canlanır. Hassaten alışveriş listesi yaparken bu yöntemi kullanmak çok yararlıdır 

Yürüyüş Egzersizi

Bu teknikte de ters taraftaki duyuların çalışması sağlanmaktadır. Asker yürüyüşü bu hale en iyi örnektir. Sol ayağın her kalkmasında önce sağ sonra sol el ile dize dokunulur. Bu çalışmada esnek bir hızlı halde hareket etmek çok önemlidir. Koordinasyon yeteneği ile beynin çokca bölümü çalışmış olur. 

Çocuk Oyunu Tekniği

Çocukların etrafına karşı ne kadar meraklı olduğu bilinir. Bu yöntemde de merak duygusu harekete geçirilir. Örnek vermek gerekirse bir alışveriş merkezine gidildiğinde çokca ürüne dokunmak, bunları koklamak yahut bir şarkıyı dinlemek bu egzersiz içerisindedir. Diğer yandan duyuların alışık olunmayan unsurlara yönlendirilmesi de bu egzersiz içinde yer alır. Duyu organlarının fazla kullanılması beyin fonksiyonlarının devamlı olarak çalışması anlamına gelir. Bu da zihni canlı tutar.

 

Uzmanlar yapılmış olan araştırmalarda hafızanın gelişim sağlayabileceğini tespit etmiştir. Kanıtlanmış deneylerle beraber önerilen hafıza geliştirme teknikleri şunlardır:

Harf Alıştırmaları

Bu alıştırmada bir gazete ya da bir kitap üstünde kendisini tekrar eden harfler çizilir. Daha sonraki bölümde da bu çizilen harflerin kullanılmış olduğu kelimeler tespit edilir ve üstü çizilir. Bu vesileyle dikkat ve ezberleme yeteneği kullanılmış olur. Benzer zamanda konsantrasyon bakımından da gelişim sağlanmaktadır 

Ters El Yöntemi

Ters el alıştırması olarak da bilinen bu yöntemde kullanılmayan el ile birtakım aktiviteler yapmak söz konusudur. Örnek verirsek solak bir kişinin sağ el ile yazı yazması veyahut bilgisayar kullanması hafızanın gelişimine katkı sağlamaktadır. Bunun sayesinde beynin kullanılmayan alanları da harekete geçirilir. Kaşık, kalem gibi eşyaları ters elle tutmak da bu egzersize dahildir. 

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Ellibir nasıl oynanır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?