Keçeden çanta yapımı

Kuzu yününden elde edilen bir tür kumaş çeşidi olan keçeden zevke göre çanta yapımı hayli pratiktir. Düşük maliyete ve geniş renk seç...

 

Kuzu yününden elde edilen bir tür kumaş çeşidi olan keçeden zevke göre çanta yapımı hayli pratiktir. Düşük maliyete ve geniş renk seçeneklerine sahip olması ile günlük kullanımı yaygınlaşmış olan keçe çantalar kişiye özel yapılarak orijinal bir hediye seçeneği oluşturmaktadır 

Yapılışı

Dikim işlemi boyunca dikkatli olunması gerekli olan nokta ise, çizimi yapılmış olan çanta kalıbının açıkta kalacak ağız bölgesinin ve saplarının dışında kalan bütün bölümlerin birbiriyle birleştirilmesidir. Eğer dikiş makinesi var olan değilse battaniye iğnesi ile elde dikimi yapılabilmektedir.

Gövde kısmı tamamlanmış olan keçe çantaya zevke göre farklılık gösterecek bir çok süs ve aksesuar silikon malzemesi ile takılır. Renkli taş ve boncuklar, desenli kurdeleler ve el yapımı keçeden çiçek gibi motifler çantayı süslemek için kullanılabilmektedir.

Gövde ile bitişik olan sap dışında alternatif zincir yahut kumaştan saplar kullanılmak istenirse, oluşan çantanın kenarlarına sapın geçeceği boyut kadar keçeden bir çıkıntı dikilir. İsteğe göre gövde ile bitişik sap çizmeden hareketli saplar bu biçimde çantaya eklenmiş olur.

Dikim işlemi bitince işlemin uygulandığı bölüm içeride kalacak biçimde ters yüz edilir. Oluşabilecek potlukları ortadan kaldırmak için ılık ütü yardımıyla kenarlarından geçilir. Ütü ile uğraşılmak istenmezse cetvel gibi sert ve düz alet ile kenarlarından kuvvet uygulanarak geçilir.

 

Kartona çizilmiş olan kalıp şekil daha sonrasında keçe kumaşına, üstünde kendini belli edecek bir kalem vasıtasıyla dikkatli aktarılır. Çizilen bölümlerden keçe makas vasıtasıyla kesilir. Bu işlem iki kere uygulanarak, benzer şekilden iki adet oluşturulur. Daha sonrasında hazırlanmış olan bu iki parça üst üste konularak, sap kısmı dışında geri kalan bölümlerin dikimi yapılmaktadır.

Keçeden çanta yapımı için ilk başta zevke münasip renkte keçe tercihi yapınca zevke göre değişkenlik gösterecek biçimde çanta kalıbı çıkartılır. Çanta kalıbı karton gibi sert yapıya sahip bir malzemenin üstüne, her iki tarafındaki girinti ve çıkıntıları simetrik olacak bir geometrik şekil çizilerek çıkarılır. Dikim işleminin stabil olması için çantanın sap kısmı gövdesi ile beraber çizilir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Keçeden çiçek nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?