Diş macunu nasıl seçilir?

Bu macunlar, diğer macunlara göre, sigara lekelerini  çıkartmak için daha yoğun aşındırıcı maddeler içermektedir. Dişlere ve narin di...

 

Ağızdaki bakteriler ve gıdalar birleştiğinde diş minesine ve diş etlerine zarar veren bir asit oluşturmaktadır. Düzenli ve etkili temizlik yapılmadığında, diş çürümesi kaçınılmazdır. Bu bakterilerin birikmesi, diş çürüklerinin yansıra diş eti hastalıkları ve kötü nefes kokusu gibi çokca soruna neden olabilir.

Sigara içenler için diş macunları

Bu macunlar, diğer macunlara göre, sigara lekelerini  çıkartmak için daha yoğun aşındırıcı maddeler içermektedir. Dişlere ve narin dişeti dokusuna zarar verebilen bu macunların kullanımı, çoğu diş hekimi tarafından önerilmiyor.

Tartar karşıtı diş macunları

Birikmiş tartar tabakasını temizlemek için hiçbir diş macunu yeterli değildir. Tartar adıyla anılan diş taşları, lakin diş hekimi tarafından temizlenebilir. Bu macunlar ise, temizlik devamında yeni tartar tabakasını önlemek için yardım edebilir.

Hasas dişler için macunlar

Diş hassasiyeti çoğunlukla zayıflayan mine tabakası nihayetinde oluşur. Mine tabakasının altında açığa çıkan dentin tabakası hassasiyete neden olur. Bu macunlar, sinirlerin açığa çıktığı zayıf bölümlerde bariyer oluşturarak bu noktalardaki sinirleri bloke eder.

Beyazlatıcı diş macunları

Bu macunlar esasen dişi beyazlatmaz. Yalnızca diş yüzeyindeki kirleri ortadan kaldırarak dişin temizlenmesini sağlamaktadır. Dişin doğal beyazlığı üstünde etkileri yoktur.

Doğal diş macunları

Kimyasallar ile dişlerini fırçalamaktan rahatsız olanlar için doğal içeriğe sahip diş macunları bir seçenek olabilir. Nane yağı, okaliptüs yağı gibi doğal maddeler antiseptik etkileri ile ağız içi hijyenine yardım edebilir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Büstiyer nasıl giyilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?