Selenyum içeren yiyecekler

Selenyum eksikliğinin kişinin yaşadığı bölüm ile de alakası vardır. Eğer kişinin yaşadığı bölgenin topraklarında selenyum minerali fa...

 

Selenyum vücutta çok az ölçüde bulunmuş olduğu durumda sağlıklı yaşam sürdürebilmek için yüksek önem taşıyan minerallerden biridir. Antioksidan özelliği yüksek olup bağışıklık sistemini destekler. Antioksidan özelliğinden ötürü vücudumuzdaki E ve C vitaminlerinin etkinliğini arttırır ve benzer zamanda da kansere karşı koruyucu rol oynar. Kardiyovasküler sistem üstünde de etkinliği vardır. Vücudumuza alınan zehirli maddelerin etkinliğinin azaltılmasında ve vücudumuzdan uzaklaştırılmasında görev alır. Yaşlanma karşıtı etkisi vardır. Örnek verirsek; civanın toksik etkisini azaltır. Erkeklerin üreme işlevlerinde etkin rol oynar. Karaciğer nekrozuna karşı koruyucu etkisi de olduğu bilinmektedir.

Erkeklerde sperm üretiminin azalması ve sperm kalitesinin bozulması nedeni ile kısırlık oluşabilir.

Kalp ve damar sağlığı büyük oranda etkilenir ve ciddi sorunlar yaşanabilir.

Sinir sistemi ve göz sağlığı ile ilgili sorunlar yaşanabilir.

Çocukların gelişiminde yavaşlama görülmektedir.

Selenyum eksikliğinin kişinin yaşadığı bölüm ile de alakası vardır. Eğer kişinin yaşadığı bölgenin topraklarında selenyum minerali fazla bulunmuyorsa selenyum eksikliğinin görülme olasılığı artar. Konserve gıdalar gibi işlenmiş besinleri fazla tüketen kimselerde da bu oran artar. Çünkü besinler ne kadar çok işleme maruz kalırsa içerisindeki vitamin ve mineral oranlarında o kadar azalma görülmektedir.

 

Selenyumun eksikliğinde ciddi sorunlar görüldüğü gibi fazlalığı da toksik etki yarattığı için ihtiyaç duyulan ölçüde alınması önemlidir. Selenyum fazlalığında dalak büyümesi, cilt iltihabı ve karaciğer hasarı gibi önemli sorunlar görülebilmektedir.

Selenyum içeren besinler şöyledir;

Et (tavuk eti, hindi eti, balık eti, kırmızı et) Ay çekirdeği Yumurta Tahıllar Kabuklu deniz ürünleri Sakatat Soğan ve sarmısak Baklagiller Mantar Brokoli Lahana

Selenyum eksikliğinde;

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Kırmızı kantaron faydaları adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?