Hamilelikte nasıl yıkanılır?

Banyo, anne olacak kadının en büyük rahatlama aracıdır. Annenin gerilmiş vücudunu ve kemiklerini rahatlatır, kan dolaşımını düzenler....

 

Hamilelik zamanı anne adayına olduğu kadar bebek için de kritik bir devredir. Beslenmeden spora, diyetten bireysel bakıma kadar çok noktaya dikkat edilmeli ve özenli davranılmalıdır. Hamilelik sürecinde özenli olan anne, sağlıklı bebek dünyaya getirme konusunda daha şanslıdır.

Hamilelikte banyo yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Banyo, anne olacak kadının en büyük rahatlama aracıdır. Annenin gerilmiş vücudunu ve kemiklerini rahatlatır, kan dolaşımını düzenler. Günlük duş, anneliğe hazırlanan kadının rutinleri arasında yer almalıdır. Normalden çok çalışan ter bezleri nedeni ile oluşan terleme, anne adayını rahatsız eder. Lakin bunlar duş biçiminde olmalı ve uzun saatler yerine kısa zaman diliminde bitirilmelidir. Uzun ve sıcak banyolar kanama durumunu doğurabilir.

Banyo yapmayı duş biçimine çevirin. Yani oturmak suretiyle banyo yapmak yerine ayakta yıkanın ve genital bölgenizi şampuan veyahut sabunla yıkamayın. Mikrop kapma riski olan her durumu ortadan kaldırmalısınız. Hamilelik ve devamında en büyük değişimi göğüsleriniz yaşar. Banyo sırasında göğüslerinize soğuk su ile kompres uygulayın. Bu şeklide sarkmalarını azaltmış olursunuz.

Bir olumsuzluk olabileceğini düşünerek evde kimse yokken banyo yapmayın ve banyo sırasında banyonun kapısını kilitlemeyin.

Hamilelikte fazla sıcak su risklidir. Bu nedenledir ki sıcak su ile yıkanmak anne olacak kadının sağlığını tehlikeye soktuğundan kaplıca ve hamam anne adaylarına önerilmez. En ideal su sıcaklığı 37 derece olmalı, suyun sıcaklığı bu seviyeyi geçmemelidir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Bebeğin burnu nasıl açılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?