Doğalgazdan tasarruf nasıl yapılır?

Bütün bu uygulamalar yapılmaya başlandığında doğalgaz faturasındaki ödeme miktarı da bir hayli azalacaktır....

 

Günlük hayatın vazgeçilmeyen ihtiyaçlarından birisi olan doğalgaz, fazla kullanılmış olduğu zaman yüksek bedelli faturalara neden olur. Isınmak, yemek pişirmek yahut sıcak su için kullanılan doğalgazın ev ve iş yerlerine fazla masraf yaratmaması açısından bazı tasarruf tedbirleri alınır.

Doğalgaz Tasarrufu Olarak Neler Yapılabilir?

Az kullanılan peteklerde vananın kısılması: Evin yahut iş yerinin hiç kullanılmayan veyahut az kullanılan bölmelerinde ve odalarında tasarruf tedbirleri uygulanabilir. Bu odalardaki kalorifer peteklerinin sıcak su vanaları kısılabilir ve çok az bir seviyede bırakılabilir. Bu biçimde sözü edilen noktaya sıcak su çok fazla gelmeyeceği için su sirkülasyonu yalnızca gerekli olan odalarda olabilecektir ve doğalgaz daha az kullanılacaktır. 

Doğalgazdan tasarruf etmek isteyen insanların ev ve iş yerlerinde devamlı yanlış yaptıkları hata, binada olunmayan dönemlerde doğalgazı kapatmaktır. Ama araştırmalar göstermektedir ki soğumaya bırakılan evi tekrar ısındırmaya çalışmak, daha fazla doğalgazın harcanacağı şeklindedir. Bu bakımdan da çok kısık bile olsa belli bir derecede ısıyı tutmak için doğalgaz açık olmalıdır.

Mantoloma ve benzeri uygulamalar: Isınan havanın bina dışına çıkması, içeride tekrar soğuk hava oluşmasına neden olur. Bu soğuk hava da tekrar ısıtılma ihtiyacı duyulacağı için doğalgaz tüketimi artar. İşte bu noktada, havanın sirkülasyon yaptığı kapı altları, pencere aralıkları gibi yerlere türlü örtüler, battaniyeler yahut minderler koyulabilir. Ayrıca buralara macun da çekilebilir. Lakin en güzel ısı koruma sistemi, binanın dış cephesine mantoloma işlemi yaptırılmasıdır. Bu biçimde doğalgaz tüketiminin çok düşük seviyelere çekildiği görülebilmektedir.

 

Suyu ısıtmak için ihtiyaç olmayan zamanda doğalgazın kapatılması: Kombinin her musluk açılışında yanmaması için kombi genel anlamda kapalı tutulmalıdır. Lakin bu hal, ısınmak için açık bırakılan doğalgaz ile karıştırılmamalıdır. Şurada bahsedilen, evin her musluğuna doğalgazın bağlı olduğu sistem ile ilgilidir. Çamaşır makinesinin su çekerken kombiyi harekete geçirmesinden, yalnızca el yıkama için kullanılan lavoboya kadar her an bu sistem kapalı tutulmalıdır. Ama traş olurken veya duş alır iken sistem açılmalı ve sonrasında da tekrar kapatılmalıdır.

Bütün bu uygulamalar yapılmaya başlandığında doğalgaz faturasındaki ödeme miktarı da bir hayli azalacaktır.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Su faturasını düşürmenin yolları adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?