Reflüye iyi gelen yiyecekler

Çoğu kişinin başına gelmiş bir rahatsızlık olan reflü ve reflüye iyi gelen yiyecekler hakkında bilgiler...

 

Reflü midedekilerin yemek borusuna kaçmasıdır. Midede yanma ekşime kaynama yediklerin ağza gelmesi, öksürük, ses kısılması midede şişkinlik hissi göğüs kafesinde yanmalar, kalp ağrısı, mideden acı su gelmesi gibi belirtilen şikayetle seyreden bir hastalıktır ve oldukça yaygındır.

Buradaki en önemli problem hastalığın kronik ve insanın yaşam kalitesini bozucu etkileridir. hastalığın tedavisinde hastalığın nedenine göre hareket edilir. Genellikle hastaların yüzde yetmiş kadarı diyet ile, sağlıklı beslenme ile, az yemek yemekle, başının yukarıda yatmasıyla hayatını idame ettirirken diğer yüzde 30 ki bunların önemli bir kısmı mide fıtığı,mide kapağında büyük bir açıklık olanlar kalıcı bir tedaviyle sağlanır. Hastalar genellikle ilaç içtiği sürece iyidir. İlacı bıraktığı an şikayet devam edebilir.Bu yüzden cerrahi müdahale edilir.

Peki reflüye hangi yiyecekler iyi gelir?

Bazı gıdaları tüketmek ve aşırı yemek yemek mide asidini artırarak reflü şikayetlerine neden olur. Bazı gıdalar ise mide ile yemek borusu arasında bulunan, mide asidinin yemek borusuna kadar çıkmasını engelleyen özofagus kasını görevini yerine getirmesine yardımcı olur. Zayıflayan bu kas özellikle yağlı gıdalar, domates gibi asit içerden gıdalar, çikolata, kafein içeren yiyecek ve içecekler ve alkol nedeniyle düzgün çalışmamaya başlar. Bu yiyecekler ve içecekler de reflü krizlerini artırır. Bazı gıdalar ise sindirimi kolaylaştırır ve mide asitlerini azaltır.

 

Reflüye ne iyi gelir?

Lif bakımından zengin gıdalar: Tam tahıllı ekmek, yulaf ezmesi, esmer pirinç, muz, elma, şeftali, armut gibi meyveler.

Sebzeler: Domates haricindeki diğer tüm sebzeler, özellikle lahana, brokoli, havuç, fasulye.

Bitkisel protein: Siyah fasulye, mercimek.

Protein miktarı yüksek gıdalar da reflüden şikâyetçi olanların tüketmesi için uygundur. Eğer mide yanması şiddetini arttırırsa bir iki yudum yağsız süt içilebilir. Reflüye iyi gelen diğer yiyecekler de aşağıdaki gibidir:

Avakado

Nohut

Bulgur

Kepekli Makarna

Yulaf

Mercimek

Enginar

Ahududu

Armut

Kavun

Şeftali

Çilek

Muz

Elma

Brokoli

Lahana

Haşlanmış patates

Beyaz peynir

Balık

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Reflü neden olur? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?