Reflü nedir?

Hemen her insanda görülebilecek bir hastalık olan reflünün nedenleri, reflü nasıl anlaşılır? reflüye sebep olan yiyecek ve içecekler nelerdir? hepsi makalemizde...

 

Reflü en çok orta yaştaki insanlarda görülür. Mide içerisinde bulunan yiyeceklerin, ağızdan geri gelmesi yoluyla oluşan bir sindirim sistemi hastalığıdır.

Reflü neden olur?

Mide besinlerinin yemek borusuna geri dönmesiyle ortaya çıkabilen, yaşama kalitesini düşüren bir rahatsızlık olan reflü, alt yemek borusu kasında meydana gelen gevşeklik, mide çıkışındaki darlıklar gibi yapısal nedenlerle de ortaya çıkabilmektedir. Bazı yiyecekleri çok fazla miktarda almak ve hızlıca tüketmek de reflüye neden olabilir.

Midede bulunan bir kapakçık, gıdaların yemek borusundan yukarı çıkmasını engelleyen bir kas yapısıdır. Gıdalar bağırsaklar aracılığıyla mideye iner ve bu kas kapanır. Böylece mide içeriği mideden yukarıya çıkamaz. Eğer bu kas yapısı zarar görürse veya sıcaklık ve diğer farklı etmenlerle görevini yapamayacak duruma gelirse, reflü dediğimiz olay meydana gelir. Kesin bir nedeni bilinememekle birlikte,uzmanlar reflünün gıdalara bağlı olabildiği ve özellikle hormon ilaçları ile bazı kalp ilaçlarına bağlı geliştiğini söylemektedirler.

Reflünün belirtileri

Reflünün oluşmasında beslenme alışkanlığı ve alınan besinler çok etkilidir. Kas yapısının bozulmasına neden olan asitli yiyecek ve içecekler, yemek borusuna hareket ettiği an midede acıya neden olur. Ayrıca kramp, karın ağrısı ve midede yanma da reflünün belirtileri arasındadır. Reflünün en çok rastlanan belirtileri ile şu şekilde sıralanıyor.

 

Kronik öksürük hali.

Yutma zorluğu ve darlık yaşanması hissi.

Nefes darlığı rahatsızlığı.

Ses kısıklığı.

Ağız bölgesine acı su gelmesi.

Göğsün ön kısmında veya karnın üst kısmında kuvvetli yanma hissi veya ağrı.

Daha ileri dönemlerde yemek borusunun alt kısmında oluşan ülserler.

Reflüye iyi gelen yiyecekler nelerdir?

Reflü için en iyi besinler,lifli gıdalardır. Lifli gıda tüketmek, reflü ile başa çıkmanın en iyi yöntemlerinden biridir. Genel olarak hangi gıdalar reflüye iyi gelir? diye sorulacak olursa; Elma, Yulaf, Esmer veya Beyaz pirinç, Mısır ekmeği, Muz, Patates (fırın ya da haşlama olacak), Brokoli, Lahana, Yağsız kıyma, Tavuk göğsü (kesinlikle haşlama olmalı), Balık, Havuç, Fasulye, Beyaz peynir, Ekmek, Kepek, Yağsız krem peynir, Soya peyniri ve Yumurta akı diyebiliriz.

Reflüye neden olan yiyecekler ve içecekler nelerdir?

En çok kaçınılması gereken içecekler, çok sıcak olan içeceklerdir. Örnek olarak verirsek, fazla ısınmış bir çay, yemek borunuzu yakabilir ve bu durumda, mideden yemek borunuza madde geçişini kapatan kas zarar görüp gevşeyebilir. Bu şekilde görevinin yapamaz hale gelir. O yüzden çok sıcak sıvılar da tüketilmemesi gerekmektedir.

Bunların dışında temel olarak hangi içecekler ve hangi gıdalar reflüye sebep olur? diye soracak olursak; Fast food olarak adlandırılan, hazır ve çabuk servis edilebilen yiyecekler, barındırdıkları katkı maddelerinden ve daha başka birçok sebepten dolayı reflüye ve diğer benzeri rahtasızlıklara neden olurlar. Bunlardan uzak durmakta fayda var.

 

Ayrıca çokça kafein ve asitli içecekler tüketmek (çay, kahve, kola ve benzerleri), sigara içmek (nikotin alımı), yanık besinler, yanmış gıdalar, bol baharatlı besinler, derin yağda kızartma şeklinde yapılan yemekler ve her kötülüğün anası alkol de reflüye neden olmaktadır.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Gebelikte Tansiyon bebeği nasıl etkiler? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?