Nektarin kompostosu nasıl yapılır?

Kışlık için saklanmak istenirse nektarinler yumuşadıktan sonra ocak kapatılmaz kısılır. Bir bez yardımıyla konserve tutularak kepçeyl...

 

Meyvelerle yapılmak üzere değişik lezzetler arayanlar için nektarin kompostosu iyi bir alternatiftir. Göz alıcı rengi ve güzel kokusu ile tatlı isteğini geçiştirecek iyi seçenektir. 

Yapılışı

Kışlık için saklanmak istenirse nektarinler yumuşadıktan sonra ocak kapatılmaz kısılır. Bir bez yardımıyla konserve tutularak kepçeyle bir parmak boşluk bırakılarak komposto doldurulur. Kapağı kapatılır ve ters çevrilerek bir gün bekletilir. Ertesi gün kapağı içeri çökmüş ise olmuş demektir. Kapağı çökmemiş ise açıp hemen tüketmek gerekmektedir.

Bademler kavrulmuş hazır olarak değil sert kabuğundan ayıklanarak taze tercih edilmelidir. Ayıklanan bademler 1 saat kaynar suda yumuşaması için bekletilir. Kahverengi kabukları soyulur. Sonra nektarinler yıkanır ve kabukları soyulur. İkiye bölünerek çekirdekleri çıkarılır. Çekirdek bölümündeki koyu renkli kısım kompostoya kırmızı bir renk verecektir. İstenmezse bu kısım da kesilerek atılabilir. Sonra ikiye bölünmüş olan nektarinler üçe ayrılır ve her dilim ortadan ikiye kesilir. Bir tencerede su, şeker ve kabuk tarçınlar kaynatılır. Kaynayınca tarçın kabukları çıkarılır. Doğranmış nektarinler ve bademler eklenir. Takriben on dakika kaynatılır. Üstünde oluşan köpük kaşık yardımıyla alınır. Nektarinler hafif yumuşayınca ocaktan alınır. Kapağı kapatılarak soğuması beklenir. O anda nektarinler yumuşayacaktır. Ilık ya da soğuk olarak servis edilir.

Malzemeler

1 su bardağı kavrulmamış, tuzsuz badem

1 litre su

1,5 su bardağı toz şeker

2 adet çubuk tarçın

5 adet orta boy nektarin

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Çavdar nasıl saklanır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?