Lens göze zararlı mı?

Lenslerle ilgili dikkatli olunması gerekli olan en ehemmiyetli noktalardan birisi de hijyendir. Lenslerin takılmadan önce ellerin kes...

 

Göz kusurlarının düzeltilmesinde kullanılan araçlardan birisi de kontakt lenslerdir. Gözlükte olduğu gibi, göze doğru gelen ışınları henüz korneaya girmeden, istenen biçimde kıran lensler bu biçimde miyop, hipermetrop ve astigmatizm gibi göz kusurlarının düzeltilmesini sağlarlar. Bu kullanımları ile lensler göz kusurları olanları gözlüklerin hantallığından kurtararak, daha konforlu bir yaşam sağlar. Bunun yanı sıra göz kusurlarının düzeltilmesi için değil de yalnızca göz renginin değiştirilmesi için kullanılan lensler de bulunur. Fakat pek çok birey kontakt lenslerin gözlere zarar verdiğine inandıkları için, lenslere önyargı ile yaklaşmaktadır. Şimdi, lenslerin göze zararlı olup olmadıklarına veyahut lenslerin hangi hallerde göze zarar verebileceklerine beraber bir göz atalım.

Lens Göze Zararlı mı?

Lenslerle ilgili dikkatli olunması gerekli olan en ehemmiyetli noktalardan birisi de hijyendir. Lenslerin takılmadan önce ellerin kesinlikle temizlenmiş ve kuru olması gerekir. Ellerin kurutulmasının ise mikrop gelme ihtimalini ortadan kaldırmak adına havlu yerine kağıt havluyla yapılmış olması çok çok doğru davranıştır. Bayanların ise makyajlarını lenslerini taktıktan sonra yapmaları gerekir. Gözden çıkartılan lensler ise solüsyonla temizlenmeli ve yine lens kapı içerisindeki temiz solüsyonda bekletilerek dezenfekte edilmelidir. Bu gibi hallere dikkat edilmemesi halinde lensler ile gözlere mikrop bulaşması bahsi geçen olabilir. Bu halde gözlerde kızarma ve iltihaplanma gibi negatif haller yaşanarak, göz zarar görebilir.

 

Lenslerden en iyi biçimde faydalanabilmek için hepsinden önce doğru lensin kullanılması gerekir. Doğru lensin seçilmesi de ama uzman bir doktorun yapacağı muayene ile mümkün olur. Yapılmış olan muayenede göz kusurunun derecesinin tespitinin yanında, kullanılacak en ideal lensin belirlenmesi için kornea ile ilgili ölçümler de yapılmaktadır. Bu muayene nihayetinde göz ergonomisine en ideal olan lens belirlenmektedir. Bundan dolayı kullanılacak olan lensler gelişigüzel seçilmemeli, kesinlikle doktor tavsiyesi ile alınmalıdır. Aksi takdirde lenslerin göze zarar vermesi mümkün olabilir.

Lenslerin göze fiziki olarak zarar vermesi ama lens kenarlarında meydana gelen deformasyonlardan kaynaklanabilir. Bu halin önüne geçilmesi için kullanım tarihi geçmiş olan lenslerin kullanılmaması ve lenslerin kenarlarının her kullanımdan önce kontrol edilmesi gerekir.

Kısaca lenslerin göze zarar vermemesi için doktor muayenesi ile doğru lense karar verilmeli, lens kullanımı sırasında hijyen kurallarına maksimum seviyede uyulmalı ve lensler kirletici etkenlerden korunmalıdır. Bu şartlara dikkat edildiği zaman lenslerin uzun seneler boyunca problemsiz bir biçimde kullanılması mümkün olur. Ek olarak lens tercihinde kaliteli bir ürün tercih edilmeli ve lens kullanımı esnasında kaşıntı, kanlanma ve iltihaplanma gibi durumlarla karşılaşıldığında en kısa zamanda doktora danışılmalıdır.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Uyuz hastalığı nasıl geçer? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?