Naftalin kokusu nasıl çıkar?

Naftalin kokusu hayli kalıcıdır. Kıyafetler, mobilyalar, halılar ve ayrıca alçıpan da dahil olmak üzere çokca malzeme nüfuz eder. Kok...

 

Naftalin ya da paradichlorobenzene içeren koku ( gaz) verici kimyasallar, kıyafetleri ve kumaşları güve vb. haşerelerden uzak tutmak için kullanılmaktadır. Naftalin atmosfer ortamında çok kolay bir biçimde buharlaşır. Katı halden, gaz durumuna geçerken oluşan buhar haşere kovucu özelliğe sahiptir. Lakin, insanların sağlığı için son derece zararlıdır.

Naftalin kokusu kıyafetlerden ve mobilyalardan nasıl çıkar?

Naftalin kokusu hayli kalıcıdır. Kıyafetler, mobilyalar, halılar ve ayrıca alçıpan da dahil olmak üzere çokca malzeme nüfuz eder. Kokunun azalmadı çok uzun zaman alabilir. Naftalinin karakteristik kokusundan kurtulmak için çok güzel havalandırma ve gerekirse sulu temizlik gerekmektedir.

En etkili yöntem Yüksek ısı

Sıcaklık ve hava akımı oluşan naftalin kokusunu gidermek için etkili yöntemdir. Kıyafetler, kanepeler ve bütün kumaş yüzeylerde bu işlemi uygulayabilirsiniz. Saç kurutma makinesini, kumaş tipine göre düşük ya da orta sıcaklığa getirin. Koku hafifleyinceye kadar kumaşı havalandırın. Bu işlem için çamaşır kurutma makinelerini de kullanabilirsiniz. Lakin naftalin kokusu sinmiş ipek saten vb. narin kumaşlar kuru temizleme yaptırmanız gerekebilir. Yaz aylarındaki yakıcı güneş ışınları da naftalin kokusundan kurtulmanıza yardım edebilir. Buna ek olarak, renkli kumaşların uzun zaman güneş ışığına maruz bırakılması renklerde solmaya yol açabilir.

 

Naftalin, paradichlorobenzene isimli bir madde içermektedir. Paradichlorobenzene, haşere mücadelesinde kullanılan maddedir ve insanlar için olası bir kanserojen olarak sınıflandırılır. Naftalin gazının solunması gözleri, solunum yollarını ve cildi tahriş edebilir. Yüksek dozları karaciğere zarar verebilir.

Naftalin odalar, dolaplar veyahut kıyafetlerin içine yerleştirmek için üretilmiş bir madde değildir. Bunun yerine hava geçirmez bir alanda, kapalı kutularda yahut torbaların içerisinde kullanılması önerilmektedir. Naftalin süblimasyon ismiyle anılan kimyevi bir süreçle katı halden direkt gaz durumuna geçmektedir. Naftaline maruz kalma belirtileri baş ağrısı, bulantı, baş dönmesi ve solunum güçlüğü olarak sayılabilir. Eşyalarla direkt ve yoğun olarak temas etmesi durumunda bilhassa çocuk ve bebek kıyafetleri) zehirlenmeye ve yanlışlıkla yutulması durumunda böbrek hasarına ve hemolotik anemiye neden olabilir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Kalori ihtiyacı nasıl karşılanır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?