Mıknatıslı pano nasıl yapılır?

Metal levhayı kumaşın üstüne kenarlardan eşit boyutta kumaş arttıracak biçimde yerleştirin. Bilhassa levhanın köşelerinde yeteri mikt...

 

Evinizin girişine, mutfağınıza, ofisinize, fikirlerin organize edilmesi gerekli olan yahut anıların asılmasını istediğiniz her yere koyabileceğiniz mıknatıslı panoları birkaç malzemeyle farklı metotlarla yapabilirsiniz.

Yapılışı

Metal levhayı kumaşın üstüne kenarlardan eşit boyutta kumaş arttıracak biçimde yerleştirin. Bilhassa levhanın köşelerinde yeteri miktarda yapıştırıcı olduğundan emin olarak artan kumaşın yetişebileceği kadar alana yapıştırıcıyı uygulayın. Yapıştırıcıya kenarlardan artan kumaşları yapıştırın. Bir zaman kurumaya bıraktıktan sonra camını çıkardığınız çerçeveye panonuzu yerleştirin. Panonuzun görüneceği taraftaki kumaşa yahut levhaya yapıştırıcıdan uygulamamanız tavsiye edilir. Çünkü bunu yapmak kumaşın bozuk görünmesine veyahut mıknatısı çekme kuvvetinin azalmasına neden olabilir.

Son yöntem kendi tasarımınız olan bir mıknatıslı panoyu kendi ellerinizle en baştan yaratmak için birebirdir.

Mıknatıslı pano yapmak için ikinci yol ise kullanmadığınız metal bir tepsiyi kullanmak. Eğer motifini beğendiğiniz bir tepsiyse olduğu gibi duvara monte edip kullanabilirsiniz. Biraz değiştirmek ister iseniz desenini beğendiğiniz ince bir kumaşla kaplayıp o halde duvarınıza monte edebilirsiniz. Kaplayacaksanız tepsinin tümsekli bölümünü kullanacağınızı unutmayın, çukur tarafını kaplamanız daha zordur. Mıknatısın tutunma kuvvetinin azalmaması için kalın kumaşla kaplamamaya özen göstermeniz gerekmektedir.

 

Mıknatıslı panonuzu 3 biçimde yapabilirsiniz. Birinci yöntem tahtayı mıknatıs şekline getiren boyalarla uygulanabilir. İstediğiniz boyutta bir tahtayı marangozdan alıp, ona münasip çerçeve bulup, tahtayı 3-4 kat  bu boyayla boyadığınızda gayet kullanılabilir bir mıknatıslı panonuz olur. Her katı benzer yönde fırçalamamaya dikkat etmelisiniz. Bir kat yatay, bir kat dikey halinde boyamanız tahtanın üstündeki boşlukların tam olarak dolmasını sağlamaktadır. Boyası kuruduğunda artık mıknatıslı olan tahtanızı çerçevesine koyup kullanabilirsiniz. Bu biçimde yapılmış olan panolar büyük ve ağır mıknatısları taşımayabilir, ne de olsa gerçek metalden değildir. Lakin dekoratif bir mıknatıslı pano arayışındaysanız işinizi görebilir.

İhtiyacınız olan malzemeler

1 adet metal levha (ev ve bahçe aletleri satan büyük mağazalardan yahut nalburlardan bulabilirsiniz)

1 adet silikon tabancası (elinizin altında yoksa güçlü yapıştırıcı da işinizi görecektir)

Kullanabileceğiniz levhanın boyutlarına münasip çerçeve ve levhayı kaplayacağınız kumaş (kumaşın kenarlarının levhadan asgari 7-8 cm uzun olması gerekmektedir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Ayna nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?