Lupus hastalığının belirtileri

Eğer kişide bu hastalık baş göstermişse özel olarak güneş ışığına karşı duyarlı olabilir. Güneşe çıktığında burnunun üstünde kırmızı,...

 

Lupus hastalığı bağışıklık mekanizmasının bozulmasıyla meydana gelen bir tür hastalıktır. Genel olarak 20 veya 30’lu yaşlarda görülür. Hem kadın aynı zamanda erkeklerde görülse de görülme sıklığı kadınlarda daha fazladır. Bu hastalıkta bozulmuş olan bağışıklık sistemi başka organlara zarar vermektedir. Lakin her kişide bu hastalığın ortaya çıkma biçimi değişik olduğundan teşhis edilmesi biraz zordur. Kimi hastalarda cilt, böbrek, kan hücrelerini hedef alır iken kimi hastalarda da kalp, beyin ve akciğeri hedef alabilmektedir. Fakat en tipik belirtisi yüzün özel olarak burun bölümünde oluşan kızarıklıklardır.

Peki bu hastalığın belirtileri nelerdir? Ne gibi durumlarda doktora başvurmak gerekmektedir?

Işığa duyarlı olma

Eğer kişide bu hastalık baş göstermişse özel olarak güneş ışığına karşı duyarlı olabilir. Güneşe çıktığında burnunun üstünde kırmızı, kelebek biçiminde döküntüler oluşabilmektedir. Ağız içerisinde oluşan aftlar: Aftlardan pek çok kimse şikâyetçidir. Ve genelde normal olay gibi karşılanıp kendi kendine geçmesi beklenmektedir. Ama ağız içerisinde oluşan bu aftlar ağrısız ve damakta ise bu hastalığın habercisi olabilir. Eklemlerde şişlikler: Eğer eklem yerlerinizde şişlik veyahut kızarıklık var ise bu hastalığın habercisi olabilir. Muhakkak bir doktora başvurmalısınız. İltihaplanma: Kalp yahut akciğerlerde görülebilen iltihaplanmalar lupus hastalığının daha şiddetli belirtilerinden.  Bu iltihaplanmalar başka hastalıkların da belirtileri olabileceğinden birden olan nefes kesilmelerine de dikkat edilmesi gerekmektedir. Anemi: Demir eksikliği nedenli meydana gelen anemiden değişik olan bu halde kan hücreleri yavaşça yok olur.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Astigmatın belirtileri adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?