Nasıl broker olunur?

Broker olarak yeterli bilgiye ve deneyime sahip olduğunuz zaman, bağlı olduğunuz aracı kurumda yatırım uzmanı, portföy danışmanı gibi...

 

Broker asıl olarak, alıcı ya da satıcı adına hareket eden, alım satım sürecinde rol oynayan ve bunun karşılığında para kazanan kişilere denir. Bu yazıda BİST(Borsa İstanbul) özelinde, belli aracı kurumların, borsa içerisindeki temsilcilerinden bahsedeceğiz. Brokerlar direk Borsa İstanbul çalışanı değillerdir. Çalıştıkları aracı kurum tarafından istihdam edilirler. Peki Borsa İstanbul'da broker nasıl olunur?

Broker olarak yeterli bilgiye ve deneyime sahip olduğunuz zaman, bağlı olduğunuz aracı kurumda yatırım uzmanı, portföy danışmanı gibi türlü görevlerde de rol alabilirsiniz, yani yükselebilirsiniz. 

Lakin bu iş yapılmış olması kolay ve risksiz bir iş değildir. Ayrıca riski yüksek, stresli bir iştir. Borsa İstanbul birinci seans olarak 09:15-12:30, ikinci sens olarak 14:00-17:40 arasında açıktır. Bu süreç içinde, işlemleri brokerlar yapar. Fakat yaptıkları her işlem için sorumlulukları çok yüksektir. Dolaylı olarak, kendinizi hafta sonu bile iş düşünüyor olabilirsiniz.

Bunlarla birlikte, 4 senelik bir lisans eğitimini tamamlamış olmanız, 21 yaşınızı doldurmuş olmanız ve T.C. vatandaşı olmanız da ayrıyetten zorunlu tutuluyor. 

Tabi buraya kadar olanlar yasal zorunluluklardı. Lakin broker olmak için;

1) Lisede yahut üniversitedeyken matematik, ekononomi, iş yönetimi ile ilgili dersler almanız, ayrıca ekonomi, finans gibi yatırımla ilgili alanlarda diploma almak şansınızı arttıracaktır. 

 

Broker olmak için hepsinden önce Borsa İstanbul tarafından açılan bir eğitime katılmanız gerekiyor. Bu eğitimde borsa işlemlerinin gerçekleştiği elektronik sistem ve borsa ile ilgili temel bilgiler size öğretiliyor. Bu eğitimin sonuç kısmında bir sınava tabi tutuluyorsunuz ve şayet başarılı olursanız sertifika alıyorsunuz.

3) Yatırım kulüplerine üye olarak kendinizi bu konuda geliştirmeye başlayabilirsiniz. Ayrıca finansal yayınları takip etmeniz, sizin faydanıza olabilecektir 

2) Küçük miktarla, kendi portföyünüzü oluşturmanız size çok yararlı olacaktır.

Lakin bu eğitimlere direk olarak katılmak mümkün değil. Eğitimlere katılabilmek ve dolaylı olarak sertifika alabilmek için bir aracı kuruluşta görevli olmanız gerekiyor. Ek olarak, yine bir aracı kuruluşa bağlı olmadan, borsada broker olarak çalışamazsınız. Ek olarak sertifikayı alıp, çalışmaya başlasanız bile, yine usta çırak ilişkisi ile öğrenmeye devam ediyorsunuz. 

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Vitesli araba nasıl kullanılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?