Sıva nasıl yapılır?

Harcı hazırlarken kum, çimento ve kireci kuruyken katıştırın. Malzemeleri su geçirmeyen bir zeminde hazırlayın. Karıştırdığınız çimen...

 

Evinizde yahut bahçenizde ihtiyacınız ortaya çıkabilen sıva işlerini, ustadan yardım almak yerine kendiniz mi yapmak istiyorsunuz? İlk başta hangi malzemelerin hazır bulundurulması gerekmektedir bir göz atalım! 

Harcı hazırlarken kum, çimento ve kireci kuruyken katıştırın. Malzemeleri su geçirmeyen bir zeminde hazırlayın. Karıştırdığınız çimento, kum ve kireci bir tepe durumuna getirip ortasına suyu eklemek için bir çukur açın. Suyu harca az az ve karıştırarak ekleyin. Kuru malzeme kalmayıncaya kadar su ekleyin. Su miktarı tariftekini aşabilir. Önemli olan kuru malzeme kalmaması. Lakin çok cıvık olmamasına da dikkatinizi açık tutun. Bu aşamadan sonra harcımız hazır artık uygulamaya geçebiliriz.

Sıva yapacağınız duvarın sıvaya başlamadan önce biraz tırtıklı olması ve hafif biçimde ıslatılması sıvanın duvara tutunup akmamasını sağlamaktadır. Duvarımızı sıvaya kullanıma hazır duruma getirdikten sonra sıva yapmaya başlayabiliriz. Sıva harcını mala vasıtasıyla harç paletine alın. Daha sonrasında malanın üst kısmıyla bir nebze harç alın ve duvara aşağıdan yukarı doğru olacak biçimde hızlı bir şekilde vurur gibi 15 cm mesafeden atın. Duvara yapışan harcı malanın alt kısmıyla düzeltin. Sıva yapınca yüzeyi düz halde düzeltmek önemli. Eğer bu işi göz kararı yapamıyorsanız su terazisi kullanın. Tüm duvarı harçla kapladıktan sonra sıva işlemi bitmiştir. 10 metrekare olan takriben bir ev duvarı için sıvanın kuruma süresi 1 gecedir. Kaba sıva kuruduktan sonra üstüne ince sıva yapılmaktadır. İnce sıva için ince kumla temiz kireci 1e 3 oranında karıştırıp su eklemek suretiyle harç hazırlayın. Hazırladığınız harcı, harç paletine koyun. Paleti duvara 60 dereceye yakın bir açıyla yapıştırın ve doğru çekin. İnce sıvayı da yapınca duvarın yüzeyini tahta mala vasıtasıyla düzeltin. Kuruması için 1 gece bekleyin. Artık boya işlemine geçebilirsiniz!

 

2,5 litre su

15 kg kum

Harç paleti

2,5 kg kireç

Mala

5 kg çimento

Sıva harcını fazla yapmak ister iseniz bu oranlara göre malzemeleri artırabiliriniz.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Porselen nasıl boyanır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?