Üzüm lekesi nasıl çıkar?

Kıyafetler gün içinde çokca sebep ile lekelenebilir. Bu nedenlerden biri yemek yerken kıyafetlere dökülmesidir. Üzüm lekesi de yerken...

 

Kıyafetler gün içinde çokca sebep ile lekelenebilir. Bu nedenlerden biri yemek yerken kıyafetlere dökülmesidir. Üzüm lekesi de yerken, taşırken veya suyu sıkılırken kıyafetlere veya halılara bulaşabilir. Üzüm lekesini çıkarmanın çokca yolu vardır.

Sirke üzüm lekesini çıkarmada etkili diğer yöntemdir. Bunu yapmak için sirke ile yıkanan bir bez ile lekeli bölüm silinir. Sirke asidik bir özelliğe sahip olduğundan ötürü lekeyi kolay bir biçimde söküp atar.

Üzüm lekesi inatçı lekeler arasında yer almadığı için birkaç küçük teknikle rahatlıkla çıkarılır. Bunu yapmak için çok önemli nokta lekenin çamaşıra bulaştıktan sonra fazla bekletilmemesidir. 

Üzüm lekesinin çıkarılması için en kolay ve ilk yöntem tuz kullanımıdır. Bunu yapmak için üzüm lekesinin üstüne bir parça tuz dökülüp hafifçe ıslatılarak lekeye işlenmesinin sağlanması gerekmektedir. Bir zaman bekletilince ise leke durulanır.

Üzüm lekesinin çıkarılması için karbonat da etkili çözümdür. Bunu yapmak için tıpkı tuzda olduğu gibi üzüm lekesinin üstüne bir parça karbonat döküp biraz ıslatarak lekeye işlemesi sağlanmaktadır. Daha sonrasında durulanır. Bu vesileyle üzüm lekesinden rahatlıkla kurtulmuş olunur. 

Soda da üzüm lekesinin çıkarılması için bir alternatiftir. Bunu yapmak için marketten alınan bir şişe soda lekeli kısma dökülür. Biraz bekletilince soda dökülen lekeli bölüm temiz bez yardımıyla silinir. Bunun sayesinde lekeli bölüm kendi kendine kaybolur. 

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Böğürtlen lekesi nasıl temizlenir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?