Alçı lekesi nasıl çıkar?

Alçı lekeniz oluşur oluşmaz müdahale etme şansınız var ise bunu lekeden bile saymanıza gerek yok. Çünkü ıslak bir bez yardımı ile bas...

 

Lekeler her daim hayatımızdadır ve sürekli çocuklar için değil bazen de büyükler için sorun teşkil eder. Zorlu lekelerden birisi de alçı lekesidir. Hızlı müdahale gerektirmesi ve kurursa çok çok fazla uğraştırması yönüyle uğraşılması güç lekeler arasında yer bulur.

Alçı lekesini çıkarmak için neler yapılmalı?

Alçı lekeniz oluşur oluşmaz müdahale etme şansınız var ise bunu lekeden bile saymanıza gerek yok. Çünkü ıslak bir bez yardımı ile bastırmadan yahut ovmadan silmeniz lekeyi çıkarmak için yeterli olacak. Ama ya alçı lekesi kuruduysa?

Kurumuş alçıya müdahalede en etkili malzeme sirkedir. Çünkü sirke, alçı içindeki maddeleri çözebilir. Alçıyı suyla silmek yerine sirkeyle silmek mantıklıdır. Çünkü su, alçıyı çok çok fazla dağıtmakta ve lekenin daha da büyüyerek göze batmasına neden olur.

Sirke ılık bir kıvama geldikten sonra temiz ve açık renk bir bez yardımı ile lekeyi silmeye başlayın. Bezi önce sirke ile ıslatıp lekeli yüzeye müdahale edin. Bezle çitileme hareketi yapabilirsiniz. Sirkenin lekesi çıkar mı diye düşünmeyin. Çünkü alçının üstünde uygulama yaparken sirkenin etkisi geçecek ve değdiği yüzeye leke bırakmaz.

1 çay bardağı sirkeyi normal derinliğe sahip bir kabın içine alın ve ocakta çok hafif ısıtın. Sirkenin buzdolabından çıkarılarak kullanılmasıyla ısıtılarak kullanılması, lekenin çıkma noktasında çok etkili bir faktördür. Mutlaka ılık sirke daha etkili olmaktadır. Bu nedenden dolayı müdahaleden önce muhakkak ısıtılmalıdır.

 

Bu küçük çabanızdan sonra alçı lekesinin tümüyle kaybolduğunu görebilirsiniz. Bu noktadan sonra sirke kokusunun kaybolması için alçı lekesinin olduğu yüzeyi hafif arap sabunuyla köpürttüğünüz bir bezle silebilir veyahut halı silme şampuanlarından yalnızca birkaç damla damlatarak temizleyebilirsiniz. Son işlem olarak durulama beziyle yüzeye zarar vermeden silin. 

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Ledli kitaplık aydınlatması nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?