Elektronik mühendisliği mezunları nerelerde çalışır?

Elektronik Mühendisliği bölümünü bitirmiş olan kişiler elektrik iletim ve dağıtım şirketlerinde görev alır. Bu şirketlerin bünyesinde...

 

Mühendislik fakültelerinde eğitim veren Elektronik Mühendisliği, Türkiye'nin önemli üniversitelerinde hayli başarılı öğrencileri kabul eden bir kısımdır. İTÜ ve ODTÜ başta olmak üzere çokca mezun bu bölümü bitirerek önemli şirketlerde ve projelerde görev alabilir. 

Elektronik Mühendisliği bölümünü bitirmiş olan kişiler elektrik iletim ve dağıtım şirketlerinde görev alır. Bu şirketlerin bünyesinde bulunan trafo ve elektrik dağıtım merkezlerinde bakım ve onarım işlemlerinden sorumlu baş mühendis olarak görev yapmaları mümkündür. Şehirlerin yanında ek olarak türlü projelerin elektrik dağıtım işlemlerinde ana hatların ve detayların projelendirilmesinde de sorumluluk sahibidir. Mesela, bu bölüm mezunu olan kişiler Marmaray veyahut diğer önemli köprü projelerinde elektrik hatları üstünde çalışabilir. 

Bu bölüm mezunu olan kişiler benzer zamanda master ve doktora eğitimlerini de tamamlayıp üniversitede akademisyen kadrolarında görev alabilir. Elektronik alanı dışında diğer makine, otomotiv, endüstri gibi anabilim dallarında uzmanlaşarak bu bölgelere yönelmeleri de mümkündür. 

Türk Hava Kurumu, Türk Silahlı Kuvvetleri gibi önemli devlet kurumlarında mühendislik projelerinde görev alabilen ve teknisyenlerle beraber araçların kontrolünü de yapabilen bölümünden mezun olanlar, ABD başta olmak üzere Rusya ve Almanya gibi ülkelerde çalışabilir. Termik santral projelerinde görev almaları da mümkündür. 

 

Ağır makine ve silah sanayisinde de parça mezunlarının çalışma olanağı vardır. MKE ve ASELSAN gibi kurumlar başta olmak üzere tank, savaş uçağı ve silah üretim merkezlerinde askeri ve sivil mühendis olarak görev yapmaları da söz konusudur. 

Teknolojik alanların her biriminde bu bölüm mezunu olan kimselerin iş bulması mümkündür. Telekominikasyon sistemlerinin önemli kabul edilen bir gelişim göstermesi ve alanının genişlemesi parça mezunlarına iş imkanı sağlamaktadır. GSM operatörlerinde kontrol mühendisi olarak görev yapabilirler. 

Elektronik Mühendisliği bölümü mezunu olan mühendisler otomasyon ve yazılım alanında da çalışabilir. Bu alan içinde otomobillerin elektrik düzenlerini sağlayıcı projelerin hazırlanması sağlamaktadır. Buna ek olarak bilgisayar, makine ve diğer otomatik araçların çalışabilmesi için gereken olan gücü araştırır. Yurt içerisinde ve yurt dışında bu alanlarda görev yapmaları mümkündür. Uçak, otomobil ve bilgisayar gibi sahalarda proje sorumlusu unvanını almaları da mümkündür. 

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Para biriktirmenin 10 kolay yolu adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?