Mide bulantısına ne iyi gelir?

Mide bulantısına iyi gelen yiyecekler ve mide bulantısından kurtulma yolları...

 

Mide bulantısı yaygın kanaatin aksine rastgele olan bir rahatsızlık olmamakla birlikte mutlaka neden olan bir etken bulunmaktadır. Mide bulantısı ile birlikte kişilerde halsizlik de yüksek olasılıkla görülmektedir.

Mide bulantısı ve bu bulantının ardından gelebilecek bir kusma genel olarak hastalık olarak tanımlanamaz ama daha sonrasından gelebilecek bir hastalığın habercisi olarak düşünebiliriz.

Mide bulantısına iyi gelen şeyler nelerdir?

* Eğer yaşadığınız mide bulantısı sizi ciddi derecede rahatsız etmeye başladıysa, kendinize nane çayı yapabilir veya 2 adet nane yaprağını çiğneyerek kısa süreli bir rahatlama sağlayabilirsiniz.

* Elma içeriğinde bulunan bileşenler sayesinde mide bulantılarına neden olan toksin maddeleri vücut dışına atmaya yardımcı olmaktadır.

* Mide bulantısına neden olan etkenlerin başında vücuttaki sıvı kaybı gelmektedir. Bu durumun önüne geçebilmek için de gün içerisinde düzenli olarak su tüketmelisiniz.

* Mide bulantısının önüne geçen besinlerden birisi de kuruyemişlerdir. Özellikle badem ve fındık bu alanda ünlenmiş olan kuruyemişlerdendir.

* Mide bulantısının şiddetlenmesine neden olan etkenlerden birisi de boş midedir. Midesi bulanan bir kişi yemek yemeyi istemez ve bu sebeple boş bir mide ile kalır ve bu durum da mide bulantısının katlanarak artmasına neden olur. Bu yüzden özellikle tatsız olan ve kokusu çok fazla olmayan yiyecekleri tüketmeniz mide bulantınızın şiddetlenmesini önleyecektir.

 

* Limon mide bulantısında mucizevi bir besindir. Kokusu bile mide bulantısını oldukça hafifletebilmektedir.

* Mide bulantısı çeken bir kişinin ilk yapması gereken durum evinin ya da bulunduğu ortamın pencerelerini açarak ortamı olabildiğince havalandırmaktır. Çünkü bulantı sırasında hassaslaşan koku duygumuzda mide bulantısının artmasına neden olacaktır.

* Mide bulantısına iyi gelen meyvelerden bahsedecek olursak; karpuz, muz ve elma mide bulantısı çekenlerin imdadına Hızır gibi yetişecek besinlerdir. Ayrıca bu meyveler sıvı kaybının da önüne geçer.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Alerjik nezle neden olur? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?