Kalp yetmezliği nasıl bir hastalıktır?

İlaçlar, tiroit bozuklukları, alkol ve madde kullanımı kalp kasında kasılma ve gevşeme işlevlerinde bozulmalar yaşatabilir....

 

Tıbbi yardım olmadan kalp fonksiyonlarının gerçekleştirilememesine kalp yetmezliği denmektedir. Toplumda 50 yaş üstünde görülme sıklığı yüksektir ve hastalığın neden olduğu şikayetler tıbbi metodlarla kontrol altında tutulabilir.

Kalp kası hastalıkları 

İlaçlar, tiroit bozuklukları, alkol ve madde kullanımı kalp kasında kasılma ve gevşeme işlevlerinde bozulmalar yaşatabilir.

Kalp yetmezliği nedir?

Kalp yetmezliği kalbin vücudumuzun ihtiyaçlarını karşılayamaması durumunu ifade eden genel bir tanımdır. Kalbin karıncıklarından kanın olması gerektiği gibi boşaltılamaması nedeni ile ortaya çıkar. Kalp hastalıkları, damar hastalıkları, kalp krizi, hipertansiyon, doğum kusurları, kalp kası hastalıkları gibi bir dizi hastalık nihayetinde kalp olması gerektiği gibi çalışamaz ve bu halde kalp yetmezliğinden söz edilir.

Kalp yetmezliği toplumda sürekli 50 yaş ve üstündeki kimseleri etkilemektedir. Nadiren 50 yaş altında da ortaya çıkabilir. Yaş ilerledikçe kalp yetmezliği riski artar. 50 ve 75 yaş aralığındaki kimselerde kalp yetmezliğinin çok önemli sebebi kalp krizidir. Kriz ardından kalp kasının bir bölümü canlılığını yitirir. Kalp sağ veyahut sol karıncıklardan kanı olması gerektiği biçimde boşaltamaz ve kalp yetmezliği ortaya çıkar. 50 yaşın üstündeki kişiler, yüksek tansiyonu olanlar, diyabetli hastalar, yüksek kolesterolü olanlar ve sigara içenler kalp yetmezliği açısından yüksek risk altındadır.

 

Hipertansiyon 

Kan basıncının yüksek seyretmesi damar sertliğine ve kalp kası kalınlaşmasına neden olarak kalbin sağlıklı işleyişini bozar.

Kalp Yetmezliğinin Belirtileri Nelerdir?

Kalp yetmezliği olan insanlarda kalpten pompalanan kan miktarı yeterli değildir. Yetersiz kan akışı vücutta türlü belirtiler ile kendini göstermektedir. Kalp yetmezliğinin başlıca belirtileri:

Kalp k

rizi: Kalbe giden damarların tıkanmasıyla beraber tıkalı damarın beslediği kalp kasları ölür. Ölü doku sertleşerek işlevini yerine getiremez. Hasar boyutuna göre kalp yetersizliği ortaya çıkar.

Doğum kusurları

 Doğumla birlikte meydana gelen kusurlar, ilerleyen yaşla birlikte kalp yetmezliğine neden olabilir.

Kalp kapak hastalıkları

 Kalpte yer bulan kapakçıkların normal biçimde açılıp kapanamaması nihayetinde ortaya çıkar. Gençlerde kalp kapak hastalıklarının en ehemmiyetli sebebi kalp romatizmasıdır.

Kalp yetmezliğine neden olan hastalıklar

Kalp damar hastalıkları

Damar sertleşmesi halinde, yeteri kadar beslenemeyen kalp kasları kanı pompalamakta zorlanır.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Şeker hastalığı neden olur? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?