Kil saça nasıl uygulanır?

Saç, vücut ve ayrıca türlü eşyaların temizliğinde yüzyıllardır kullanılan doğal madde vardır; kil. Kil granitin zaman geçtikçe aşınma...

 

Vücudumuzda sağlığı ve görüntüsüne en fazla önem verdiğimiz bölgelerimizden biri saçlarımızdır. Direkt görülüyor olması ve bireyin kendisini iyi hissetmesi açısından ve de bakımlı olduğu halde sağlıklı saç derisinin göstergesi olduğundan önemlidir. Fakat elde olmayan bazı nedenlerden ötürü saçlar canlılığını yitirebiliyor. Ayrıca kullanılan kozmetik ve bakım ürünlerinden hava koşullarına kadar çok dış etkenden çabucak etkilenen saçlar bazı hastalıkların da habercisi olabiliyor. Saç dökülmesi ise başlı başına her kişinin korktuğu bir rahatsızlık olduğundan dolayı insanlar bunu önlemenin türlü yollarını arıyor. Çoğu zaman de saçların sağlığı kimyevi olarak hayli ağır olan kozmetik ürünleriyle geri getirilmeye çalışılıyor. Peki saçın parlaklığını, canlılığını ve sağlamlığını geri getirmek sanıldığı kadar zor mu ve kimyevi kozmetik ürünlerine alternatif olabilecek doğal yollar var olan mu?

Saç, vücut ve ayrıca türlü eşyaların temizliğinde yüzyıllardır kullanılan doğal madde vardır; kil. Kil granitin zaman geçtikçe aşınması ile oluşan bir tortu olup bulunmuş olduğu çevreden aldığı demir oksit, madensel tuzlar, kalsiyum ve oligo gibi maddelerle etkilşime girerek zenginleşir. Rengini ve özelliklerini bu maddeler vesilesiyle kazanır. İyileştirme özelliğinden, temizliğe kadar dahili ve harici olarak kullanılabilen kilin en popüler yararlarından birisi de çok etkili saç bakımı gerçekleştirmesidir. İçerdiği mineraller hasebiyle saçı besler ve saçtaki yağ oranını dengeleyerek yağlı saç derisine iyi gelir. Benzer zamanda cildin derinliklerine inerek gözeneklerin arınmasına da yardım eden kil, yüz maskesi olarak da kullanılır.

 

Aktarlardan temin edilebilen kil maskesi için 1 su bardağı kil, 1 çay kaşığı bal ve de 1,5 su bardağı süt ile karıştırılır. Kıvamın ne çok akışkan ne de çok katı olması istenir. Saçta tutunabilecek kıvamda bir karışım elde edilmelidir. Bu üç ürün bir kapta tam olarak karıştırıldıktan sonra elle saçın her noktasına yedirilir. Maske kuruduktan yani takriben yarım saat sonra alınacak duş ya da yalnızca saçın yıkanması ile maske saçtan uzaklaştırılır. İki hafta içinde bir defa olarak düzenli biçimde uygulandığı halde bu maskenin saça canlılık ve sağlamlık kazandırdırdığı, güçlendirdiği ve parlaklığını arttırdığı kısa zamanda fark edilecektir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Zencefil saça nasıl uygulanır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?