Kol tüyleri ağdayla nasıl alınır?

Bilindiği üzere tüylerin alınmasında belli başlı metotlar vardır. Jilet, tüy dökücü krem, epilasyon, ağda, sir derken her bir yöntem ...

 

Kadınların en büyük sorunlarından birisi de koldaki istenmeyen tüylerdir. Kimi kadınlarda bu problem daha büyük bir sorun olabilir. Çoğu zaman genetik faktörler ve sahip olduğu teninden dolayı daha sık, yoğun ve gür kıllara sahip olabilir. Fakat bazı kadınlar ise daha seyrek ve ince tüylere sahiptir. Bunların daha bir çok sebebi olmasına karşın istenmeyen tüylerden rahatça kurtulmak mümkündür.

Bilindiği üzere tüylerin alınmasında belli başlı metotlar vardır. Jilet, tüy dökücü krem, epilasyon, ağda, sir derken her bir yöntem avantaj ve dezavantajlarına bağlı olarak tüylerin alınmasında değişik yöntem ve sonuçlara sahip olabilmektedirler. Örnek verirsek bunların arasında lazer epilasyon diğerlerine nazaran daha kalıcı çözümler sunarken jilet ise var olan tüylerin daha fazla artmasına neden olup negatif bir etki yaratabilmektedir. Benzer biçimde tüy dökücü krem hiç acı ve yanma hissedilmeyen bir yöntem iken sir en sancılı tüy alım biçimi olabilir. İşte bunların arasında ağda da bir istenmeyen tüy alım biçimi olarak orta derece acı hissettiren ve tüylerin azalmasını sağlayan önerilebilecek bir metottur.

Ağda işlemi sonrasında nemlendirici bir vücut kremiyle kolların temizlenmesi sonrası sürülmesi önerilmektedir. Ağdayla kol tüylerinin alınması işlemi belli periyodik aralıklar ile çokça yapılırsa tüylerin tekrar çıkma zamanı takriben 2 ayı bulacak ve eskisine göre daha seyrek ve ince olabilecektir.

 

Ağdayla kol tüylerinin alımında ilk yapılması gerekli olan ağdanın ısıtılmasıdır. Evde yapılacak ağda için bir çaydanlık üzerine az bir su koyarak içine var olan kutusuyla beraber ağda yerleştirilir. Kaynar suyun etkisiyle ağda tam olarak ısınır. Takriben 10 dakikada yumuşak kıvama gelecektir. Sonrasında sudan çıkarılır ve bir ağda çubuğu vasıtasıyla içinden ağda alınmak suretiyle kola sürülür. Şurada sürme işlemi kılların büyüdüğü yönün ters yönünde olmalıdır. Sürüm sonrası 1-1,5 dakika bekletilir ve ağdanın kolda kuruması sağlanmaktadır. Sonrasında tekrar tersten olacak biçimde ucundan tutulur ve averaj bir hızda çekilir. Bu işlem sonrası benzer işlem 2 kere daha tekrarlanır ve ilk seferde çıkmayan tüyler de alınmış olur. Fakat bazı kollar teni itibarı ile duyarlı olabilir ve ağda sonrası kızarıklık ve sivilcelenmeye neden olabilir. Bundan dolayı ağda sürmeden önce kolların bir bebek pudrasıyla yumuşatılması önerilmektedir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Dudak nasıl yumuşar? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?