Deri ayakkabı bakımı nasıl yapılır?

Süete göre daha kısa tüylere sahiptir. Bakımı nubuk için özellikle üretilmiş nubuk silgisi ile yapılır. Sprey boya ile boyandıktan so...

 

Doğal ürün olan deri çevresel şartlara bağlı olarak zaman içinde yaşlanır. Nem, sıcaklık- soğukluk, güneş ışığı gibi faktörler derinin esnekliğini azaltıp, yıpranmalara neden olabilir. Derinin doğal özelliklerini yitirmeden uzun sürelerde kullanılabilmesi için düzenli ve doğru halde bakım yapılmış olması gerekmektedir. Ama bütün deri ürünleri için benzer bakım adımları ve ürünleri uygulanamaz. Her derinin türüne ve kullanım biçimine göre değişik bakım ürünlerinin kullanılması gerekmektedir.

Nubuk 

Süete göre daha kısa tüylere sahiptir. Bakımı nubuk için özellikle üretilmiş nubuk silgisi ile yapılır. Sprey boya ile boyandıktan sonra yumuşak fırça ile tüyleri taranır.

Yağlı Deri 

Vidalaya kıyasla daha kalındır. Su geçirgenliğinin az olması nedeni ile kışlık ayakkabılarda ve botlarda tercih edilir.Deri yüzeyi nemli ve temiz bezle silinir ve kurumaya bırakılır. Boyama için sprey boyalar tercih edilir.

İpuçları:

Ağır kirler için özel deri temizleyicilerin kullanılması gerekmektedir. Leke yüzeyde kaldıkça, temizlenmesi çok çok zorlu hale gelir. O nedenle leke oluşur oluşmaz temizlik işlemine geçilmesi, lekenin derine işlemeden çıkarılmasına yardım eder.

Deri ayakkabıları kullanılmadan önce ayakkabının üstünde koruyucu bir tabaka oluşturan bakım ürünleri uygulayarak kullanım ömrünü uzatabilirsiniz.

Bakım ürünlerini kullanırken eşit bir şekilde ve az ölçüde uygulamaya dikkat gösterin. Aşırı kullanım doğal ürün olan derinin gözeneklerini tıkayarak nefes almasını engeller.

 

Yağmur vb. sebeplerle uslanan ayakkabıları kurutmak için gazete kağıdına sarıp oda ısısında kurutun. Isı kaynaklarının yanında kurutmamaya dikkatli olun.

Napa 

Hayli ince ve duyarlı bir deri türüdür.Yumuşak ve nemli bez ile silinerek temizlenir.Ayakkabı ömrünü uzatmak için koruyucu ve besleyici özelikte cila uygulaması yapılmaktadır.

Süet

 Kadifeyi andıran, yumuşak türlü deri türüdür. Süet yüzeyler yumuşak fırça ile fırçalanarak temizlenir. Boyama işleminde bilhassa sprey boya kullanılır. Boyama işleminde sonra tüyler tek yönde taranır. Deriyi korumak için istenirse, silikon katkılı spreyler uygulanabilir.

Rugan 

Ham deriden imal edilen, finisaj işlemi ile parlak hale getirilen deri türüdür. Bakımı özen ve dikkat gerektirir. İnce ve duyarlı olan ruganın temizlenmesi için nemli ve tüy bırakmayan bir bezle hafifçe silmek yeterlidir.

Vidala 

Genelde kışlık ayakkabılarda, botlarda ve fantezi tasarımlarda kullanılır. Ayakkabının yüzeyi yumuşak kıllı bir fırça ile fırçalanarak, yüzeydeki toz ve kirlerden arındırılır. Koruyucu ve besleyici özellikteki bir cila tek kar olarak sürülür. 10 dakika bekleyince fırçalanarak parlatılır.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Süet ayakkabı lekeleri nasıl çıkar? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?