Saça krepe nasıl yapılır?

Krepe saça uygulanan ve saçları bakımlı gösteren bir saç modelidir. Bilhassa toplu saçlara hayli yakışır ve yaz aylarının vazgeçilmey...

 

Bakım yalnızca kimselerin sizin hakkınızda düşüncelerini netleştirmek için değil benzer zamanda kişinin kendine olan saygısından ileri gelmelidir. Bu hal vücut bakımında, ağız ve diş bakımında, saç bakımında geçerli bir ortak kuraldır. Saç bakımı demek sağlığına özen gösterilen saçların benzer zamanda görünüşüne de dikkat göstermek demektir.

Krepe saça uygulanan ve saçları bakımlı gösteren bir saç modelidir. Bilhassa toplu saçlara hayli yakışır ve yaz aylarının vazgeçilmeyen saç modelleri arasındadır.

Peki krepe nasıl yapılır?

Krepenin gayesi saçı daha dolgun ve havalı göstermek, saçta bombe elde etmektir. Diğer gayesi ise topuz yapacağınız saçta tokanın aşağı kaymadan saatlerce sabit kalmasını sağlamaktır. Aslına bakılırsa birkaç dakika içerisinde tamamlayabileceğiniz bu işlem, gün boyu saçlarınızı hacimli ve göz doldurucu gösterecektir.

Krepeyi uygulayabilmek için bir krepe tarağına ihtiyacınız var. Bu tarak ince dişli ve uç tarafı sivri bir tarak modelidir.

Krepeyi saça uygulamak sanıldığı gibi zor değildir. Yalnızca elinizin bu iş için yatkınlık kazanması gerekmektedir. Bu yatkınlığı da birkaç seferki denemeden sonra kazanabilirsiniz.

Krepe için saçın üst orta bölümünden 3 yahut 4 parmak kalınlığında saç ayrılır ve bu saç tutamı havaya doğru kaldırılır. Daha sonrasında krepe tarağının sık dişli tarafıyla saç yukardan aşağıya doğru süpürülür. Tutulan saçın çok sıkı biçimde tutulması önemlidir. Yoksa saçın bir kısmı elinizden kayarsa krepeniz sağlıklı olmaz.

 

Aşağıya doğru süpürme işlemi tamamlandığında tarakla krepenin kalıcılığı yumuşatılır. Bunu yapmak için hafifçe, bastırmadan saçı üstten taramak yeterlidir. Lakin bu tarama, yüzeysel olmalıdır. Yoksa krepe bozulur.

En son olarak elinizle de düzelterek krepenizin son rötuşunu yapabilirsiniz. Gün boyu kullanabileceğiniz yahut açık havaya çıkacağınız krepenin kalıcılığından emin olmak için elinizle düzeltme işlemini tamamlayınca muhakkak sprey vasıtasıyla sabitlemelisiniz. Kullandığınız spreyin yumuşak veya orta sertlikte olmasına özenli olun. Bu spreyler daha doğal durduğu için günlük kullanımlarda bunlar daha uygun olur.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Ayak bakım yağları nasıl kullanılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?