Saç nasıl ütülenir?

Saçların sağlam ve sağlıklı yapılarını muhafaza edebilmeleri için özel olarak de saç şekillendiricilerinin kullanımına dikkatli olunm...

 

Saçlar kadınların çok önemli aksesuarı olarak güzel ve sağlıklı görünümü her daim hak ederler. O yüzden saçların bakımı asla atlanılmamalı ve de saçın yıpranmasına neden olabilecek türlü işlevlerden kaçınılmalıdır.

Saçların sağlam ve sağlıklı yapılarını muhafaza edebilmeleri için özel olarak de saç şekillendiricilerinin kullanımına dikkatli olunması gerekecektir. Bilindiği üzere saç maşası, düzleştiriciler, fön makineleri derken bütün bu şekillendiricilerin saça negatif etkisi olabilir. Bunun yanı sıra bir yöntem daha vardır ki özel olarak uygulamasına dikkatli olunması gereklidir. Bu metod ise saç ütüleme yöntemidir. Saçların daha düz ve kabarmadan durmasını sağlayan bu şekillendirici yöntemin nasıl uygulanacağına dair belli başlı detaylara bakmak gerekecektir.

Saç ütüleme yöntemi saçların en hızlı bir biçimde düzleşmesini sağlayan bir metottur. Lakin öncesinde saçların güzelce taranarak fönlenmesi önerilmektedir. Yıkama sonrası kuruyan saçların düz fırçayla taranması ve olabildiği kadar her saç telinin tutam tutam açılabilecek kadar yumuşak ve açık olması önerilmektedir. Saçların taranarak açılımı sonrası eğer ki parlatıcı bir krem veyahut sprey uygulanırsa ütü sonrası saçlar daha parlak görünebilecektir. Ütüleme işlemine geçildiğinde ise 3 yahut 4er cm’lik kısımlar durumunda saçlar tutam tutam alınmak suretiyle düz zemine konulur. Sonrasında ütü bastırılır. Kıvırcık saçlar için dahi hayli kesin ve dayanıklı yöntem olacakken dalgalı ve düz saçlı kimseler bu yol ile 2 güne kadar düz saçlara sahip olabileceklerdir. 

 

Ütünün yakma etkisinden korkuluyor veyahut saç yapısı çok duyarlı, kırılgan ve ince olduğundan dolayı fazla ısıya maruz bırakılması istenmiyorsa saç üstüne pamuktan ince bir eşarp konulup o biçimde ütülenmesi önerilebilir. Çıplak saça uygulanan ütüleme işlemi kadar hızlı ve etkili olmasa da saça zarar vermeyeceği için tercih edilebilmektedir bir teknik olabilecektir.

Saç ütüleme yöntemine başlamadan önce imkan varsa saçın temiz olması önerilmektedir. Uzun zaman yıkanmamış saçlar yağlanmaya maruz kaldığı gibi pek hızlı da dağılabilecektir. O yüzden ütüyle temas durumunda istenen etki tam sağlanamayacağı gibi saça da zararı böyle bir halde daha fazla olabilecektir. O yüzden saçların yıkanmış ve de temiz olması muhakkak önerilir. Lakin yıkanan saçlarında düzleştirme esnasında mutlaka kuru olduğundan emin olunması gerekecektir. Nemli saçlar hem fazla sıcakla pek tez yıpranacak aynı zamanda düzleşen şeklin pek hızlı bozulmasına neden olabilecektir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Esmerlere hangi saç renkleri yakışır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?