Makyajla yüz hatları nasıl değiştirilir?

Küçük gözlere sahip olanlar için makyaj ile gözü geri plana iten bir etkiye sahip olması açısından göz etrafındaki koyu alanların ayd...

 

Gündelik hayatta bakımlı ve güzel görünmek için genellikle tercih edilen makyaj belli teknikler uygulanarak yüz hatlarını değiştirmek için de kullanılmaktadır. Bilhassa gözleri daha büyük, burnu daha küçük veya elmacık kemiklerini daha belli göstermek için uygulanan makyaj hileleri ile ince dudakları daha dolgun göstermek mümkündür.

Gözleri Büyük Göstermek

Küçük gözlere sahip olanlar için makyaj ile gözü geri plana iten bir etkiye sahip olması açısından göz etrafındaki koyu alanların aydınlatılması önemlidir. Ek olarak gözler ne kadar aydınlık görünürse daha büyük bir izlenim yaratması açısından etkili olmaktadır. Göz makyajında temel olarak izlenecek yol gözlerdeki renk eşitsizliğini yok etmek ve mümkün olduğu kadar koyu tonların kullanımından kaçınmaktır. 

Dudakları Dolgun Göstermek

Hassaten ince dudaklarda daha dolgun bir görüntü ortaya koymak için makyajda uygulanacak teknik dudakları nemlendirmek ve dudak hatlarını belli kılmaktır.

Amaca münasip makyaj teknikleri uygulanmadan önce dikkatin açılması gereken nokta ise yüz hatlarını çok güzel bilmek ve münasip tonlarda bütün yüze fondöten yahut pudra uygulayarak yüzde bütünlük oluşturacak tonu yakalamaktır.

Elmacık Kemiklerini Belirginleştirmek

Elmacık kemiklerini ortaya çıkarmak için uygulanacak makyaj tekniğinde burunda olduğu gibi kontür makyaj tekniğinden yararlanılır. Temel olarak elmacık kemiklerinin dolgun görünmesi için aydınlatıcı kullanımı sözü edilen iken elmacık kemiklerini daha belli kılmak için yanaklar boyunca uzanan ayrıca koyu tonlar ile gölgelendirme yapılmaktadır.

 

Burnu Küçük Göstermek

Kontür makyaj tekniği ile burundaki gölge ve aydınlık alanlar ortaya çıkarılarak izlenilecek yöntemde koyu tonlardaki kapatıcılar ile burnu olduğundan daha küçük göstermek mümkündür.

Makyaj İle Yüz Şeklini Farklılaştırma

Yüzü daha uzun göstermek içinse benzer makyaj malzemelerinin yüzün yan başlangıç noktalarında kullanılmasına yönelik bir yöntem izlenir. Yüz hali kare olanlarda ise hattı daha yumuşak kılmak adına yalnızca çene kemikleri üstünde kontür kreminin kullanımı yeterlidir.

Değişik yüz şekillerine göre uygulanacak makyajda yüzü olağandan daha küçük göstermek mümkündür. Bunu yapmak için izlenecek yöntem uzun yüzlerde saç diplerine ve çene kemiği üstündeki hatlarda cildin bir iki ton koyusunda fondöten yahut kontür yüz kremi kullanımıdır.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Makyajla yüz hatları nasıl belirginleştirilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?