Ütü bakımı nasıl yapılır?

Çoğu kişi için sıkıcı bir iş olan ütü yapma, ütüde yaşanan bazı sorunlardan ötürü bazen çekilmez hale gelebilir. Doğru ütü tercihinin...

 

Çoğu kişi için sıkıcı bir iş olan ütü yapma, ütüde yaşanan bazı sorunlardan ötürü bazen çekilmez hale gelebilir. Doğru ütü tercihinin yanında kullanılan ütünün bakımının düzenli bir şekilde yapılmış olması ise bu gibi durumların önüne geçilmesinde etkili olmaktadır 

Ütü Bakımı Nasıl Yapılır?

Ütü tabanının temizlenmesinde sirke de etkidir. Ütü tabanı kirlilik derecesine göre soğuk veya sıcak biçimde sirkeli bezle silinerek rahatça temizlenebilir. Taban temizliğinde alt bölümün yanında taban kenarlarının temizliğine de dikkat edilmesi gerekir.

Ütü bakımında önemli sayılabilecek bir diğer nokta da kireç temizliğidir. Ütülerin sağlıklı halde çalışmaya devam edebilmeleri için kireç temizliğinin düzenli biçimde yapılmış olması gerekmektedir. Aksi durumunda hem ütünün suyu ısıtma süresi artar, ütü daha çok enerji harcar, ütünün buhar çıkış gücü azalır ve ütüleme esnasında dışarıya kireç parçaları atılır. Kireç temizliği çok ütü modelinde, cihazın kendisi tarafından bir düğme kullanılarak yapılabilmektedir. Bu tarz cihazlarda kireç temizliği kullanılan cihazın kılavuzundaki talimatlar takip edilerek yapılmalıdır.

Kendini temizleme özelliği olmayan ütülerde ise kireç temizliği yapılabilmesi için cihazın su haznesine eşit oranlarda su ve beyaz sirke koyulabilir. Daha sonrasında ütü çalıştırılarak ısınması beklenir ve ısınan ütüden birkaç dakika zamanınca buhar püskürtülür. Bu işlem sonuç kısmında ütünün içerisindeki su-sirke karışımı tümüyle boşaltılır ve cihaz haznesi suyla durulandıktan sonra soğumaya bırakılır. Bu metod ek olarak limon tuzu ilave edilmiş suyun çaydanlıkta kaynatıldıktan sonra ütü haznesine eklenmesi ile de uygulanabilir.

 

Eğer ütü tabanına yapışan maddeler var ise ve taban kirlenmişse bu halde ıslak ve yumuşak havlu kullanılarak ütü tabanı temizlenebilir. Bu yöntemde ütü tabanındaki kirlerin yumuşaması için ütü her şeyden önce ısıtılmalı ve ısıtılan ütü tabanı ıslak havluyla silinerek temizlenmelidir. Bu işlemin daha kolay yapılabilmesi için ıslak bez ütü masasına serilerek temizlik ütüleme halinde de yapılabilmektedir.

Taban ve kireç temizliği düzenli biçimde yapılmış olan ütüler, normal biçimde çalışmaya devam ettikleri sürece ütülere başka bir bakım yapılmasına gerek yoktur.

Kullanıma bağlı olarak ütülerin tabanlarında bazı maddeler birikebilir. Bu maddeler özel olarak açık renkli kıyafetlerin üstünde istenmeyen lekeler bırakabilir. Bu gibi sorunların yaşanmaması içinse ütü tabanlarının sürekli olarak temizlenmesi gerekmektedir. En kolay yöntem nemli ve yumuşak bez kullanılmasıdır. Bunu yapmak için ütü soğukken tabanı nemli bezle silinmelidir. Bu biçimde düzenli biçimde temizlenen ütülerin tabanlarında istenmeyen maddeler birikmez.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Donan su borusu nasıl açılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?