İğneli epilasyon ne zaman sonuç verir?

İğneli epilasyonun ne kadar süreceği kıl yapısına ve sıklığına öre değişiklik göstermektedir. Tek bir seansta bütün kıl köklerine gir...

 

İstenmeyen tüylerden kalıcı bir biçimde kurtulmak için en etkin yöntemlerin başında iğneli epilasyon geliyor. Uygulama süresi, seans sayısı ve iğneli epilasyondan alınacak sonuçları kıl yapısı ve yoğunluğu belirliyor.

İğneli epilasyonun ne kadar süreceği kıl yapısına ve sıklığına öre değişiklik göstermektedir. Tek bir seansta bütün kıl köklerine girmek kızarma, ödem, su toplama ve cildin kabuk tutması gibi ciddi yan etkilere neden olur. Bu nedenle kıllara aralık verilerek ve seyreltilerek uygulama yapılmış olması gerekmektedir. Düşük akımla yapılmış olan uygulamalarda sonuç alınması 6 ile 1 sene sürebilir.

Epilasyon yapılırken kılların büyüme dönemleri göz önünde bulundurularak, epilasyon takviminin hazırlanması önem taşır. İğneli epilasyondan sonuç alınabilmesi için kılların büyüme devrinde olması gerekmektedir.

İğneli epilasyonda sonuçlar ne zaman alınır?

İğneli epilasyondan alınacak sonuçlarda çok faktör belirleyicidir.

İğneli epilasyonda kullanılan yöntemler nelerdir?

İğneli epilasyonda termoliz (flash) ve karma ( blend) yöntemi kullanılmaktadır. Termoliz yöntemi ile çabucak geniş bir alanda uygulama yapılabilmektedir. Fakat dikkatli uygulanmadığı durumda yanıklara ve izlere neden olabilen bir yoldur. Karma yöntemde ise elektroliz ve termoliz yöntemi beraber kullanılmaktadır. Termolize göre uygulaması yavaş olsa da daha az ağrıya neden olur. Cilde zarar verme riski daha düşüktür.

 

İğneli epilasyonun başarısı, uygulayan kişinin eğitimine ve becerisine bağlıdır. Kıl köklerinin kalıcı bir biçimde tahrip edilebilmesi için uzmanın kıl köklerine doğru biçimde giriş yapması ve cihazı doğru akımda kullanması gerekmektedir. Kıl köküne yapılmış olan yanlış girişler kılı tahrip etmediği gibi cildimizde kalıcı izlerin oluşmasına da neden oluşabilir.

Vücudumuzdaki bütün kıllar, periyodik olarak 3 evreye sahiptir. Bu evreler; büyüme, gerileme ve dinlenme evrelerinden oluşur. Vücudumuzun değişik yerlerindeki kılların, evre süreleri de değişiklik göstermektedir. Örnek verirsek saç için büyüme evresi asgari 3 sene iken, kaşlarda bu süre 8 ile 10 hafta, koltuk altında 4 ay bacaklarda ise takriben 16 haftadır.

Doğru yapılmış bir uygulamada yanık ve devamında kabuklanma oluşmaz. Bu gibi şikâyetler kıl köküne yanlış girmek, aşırı akım vermek, biri birine çok yakın kıllarda çalışmak, benzer bölüme uzun zaman akım vermek gibi yanlış uygulamaların nihayetinde ortaya çıkar. Kabuklanmanın ve yanıkların doğal olduğunu söyleyen insanların profesyonelliğinden şüphe duyulması gerekmektedir. İğneli epilasyon ardından oluşan cilt reaksiyonları bilhassa birkaç saat ile birkaç gün içinde kendi kendine geçmektedir. Bu süre zarfında cildin güneşten ve diğer etkenlerden korumak, oluşan tahrişi en aza indirmek için önemlidir.

 

Akımın şiddetinin ve ayarının kıl yapısına münasip olarak ayarlanması hem epilasyonunun süresini aynı zamanda cilt sağlığını yakından ilgilendirir. İnce kıllar için düşük elektrik akımı ve uygulama süresi yeterliyken, kalın kıllarda akım şiddeti ve süresi daha fazladır. Fakat akımın yüksek olması yahut aşırı akım verilmesi cilt yanıklarına neden olur.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Cildi hangi maskeler güzelleştirir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?