Hasır bileklik nasıl yapılır?

Malzemeler...

 

Hasır denildiğinde akla ilk gelen şeylerden biri de örgü oluyor. Hasır örgü ile türlü eşyalar yapılmakla beraber güzel, şık bileklikler de yapılabilmekte. Türlü ipleri örerek türlü modellerde ve boyutlarda hasır bileklikler elde edebilirsiniz. 

Makas

Mukavva parçası

Çakmak

Yün ip

Hasır Örgü Taraftar Bileklikleri

Malzemeler

Takımınızın renklerinden istediğiniz boyutta plastik boncuk

Plastik takı ipi

Her şeyden önce plastik takı ipinden 50 cm boyunda ip kesin. Kestiğiniz bu ip parçasını ikiye katlayıp ucuna bir boşluk kalacak biçimde düğüm atın. Takımınızın renklerinden olan boncukları yan yana koyup önceki işlemde elde ettiğiniz iki adet ipi bir sağdan bir soldan boncuklara geçirin. Bu işlemi yapmanız boncukları ipe sabitleyecektir. Her iki ucu boncuklardan geçirdikten sonra kesinlikle gerdirin. Bilekliği yapacağınız kişiye göre aldığınız ölçüye uygun biçimde boncukları dizmeye devam edin. Bu işlemi dört iplikle, iki sıra boncukla da yapabilirsiniz. Dizme işlemi bitince ucuna üç adet düğüm atıp boncukları sabitleyin. Sonra bu ucuna değişik boyutta, diğer ucunda hazırladığınız boşluğa sığacak kadar bir boncuk takın ve ucuna düğüm atın. Bu boncuk ve diğer ucundaki boşluk ile bilekliği bileğinize takacaksınız. 

Hasır Örgü Arkadaşlık Bilekliği

Malzemeler

Hasır Örgü Arkadaş Bilekliği Yapılışı

Kalın mukavvayya, su bardağını referans alarak bir yuvarlak çizip kesin. Kestiğiniz bu yuvarlak mukavvanın kenarlarını eşit aralıklar ile sekiz adet oyuk kesin. Bu kesikler ipliğinizin rahatlıkla girebileceği boyutta olmalı. Kestiğiniz yuvarlak mukavvanın tam ortasına bir delik açın. Daha sonrasında yün ipten yedi adet eşit boyda uzun parçalar kesin. Kestiğiniz bu ipleri birleştirip bir ucunu mukavva parçanın ortasındaki yuvarlaktan geçirin ve ucuna düğüm atıp kaymasını engelleyin. Daha sonrasında elinizdeki yedi adet ipliği mukavvanın kenarlarına açtığınız sekiz adet oyuktan yedi tanesine yerleştirin. Bir tanesinin boş kalması gerekiyor. Şimdi örmeye başlayabiliriz. Boş kalan oyuktan, üç adet sağa doğru sayıp o oyuktaki ipi alıp boş olan oyuğa koyun. Boşalan her oyuk için benzer işlemi yapın. Bu işlem devam ettikçe örgünün oluşmaya başladığını göreceksiniz. İstediğiniz uzunluğa gelene değin örün. Daha sonrasında ipleri mukavvadan çıkarıp bileğinizin boyuna göre kesin ve ucuna düğüm atın. 

 
 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Gözlük buğusu nasıl önlenir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?